Przez lata istnienia GOK kultywował pamięć ważnych wydarzeń historycznych. Swoimi działaniami przypominał rocznice, celebrował święta i uczestniczył w tworzeniu widowisk tematycznych.
W rocznice: uchwalenia Konstytucji 3 Maja, powstań narodowych, czy Odzyskania Niepodległości – (kiedyś 9 maja, a dziś 11 listopada) organizowano uroczyste akademie z udziałem młodzieży z gminnych szkół i koncertami okolicznościowymi: Orkiestry Dętej, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” i miejscowych chórów. Często gościliśmy artystów Estrady Warszawskiej, teatrów i operetek a także zespoły wokalne i instrumentalne z sąsiednich gmin.
Dbając o pamięć najnowszych wydarzeń Gminny Ośrodek Kultury organizował spotkania z pasjonatami historii i pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej, wspominającStan Wojenny, powstanie Podziemnego Państwa Polskiego czy wybuch i zakończenie II Wojny Światowej.
Upamiętniając lokalne roczniceGOK organizował wystawy i spotkania z okazji bitwy w Lesie Stockim, wyzwolenia Końskowoli,Dnia PamięciŻołnierzyWyklętychi Sybiraków.Przypominał fakty i życiorysy, oddawał hołd składał kwiaty i zapalał znicze w miejscach pamięci, przy tablicach i pomnikach.
Listopadową tradycją stało się porządkowanie terenu na historycznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim i organizowanie z końskowolską młodzieżą Zaduszek Literackich, podczas których wspominamy mieszkańców naszej gminy i zmarłych związanych z naszą Małą Ojczyzną.