Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

PUNKT KONTROLNY NR 1

RYNEK

XVI-to wieczne założenie architektoniczne Rynku w Końskowoli, charakteryzujące się regularnym układam ulic, łączących się pod kontem prostym, zostało wpisane do rejestru zabytków i objęte jest ochroną konserwatorską.
Układ Rynku uległ zmianie na przełomie XVIII i XIX w., gdy wytyczony został gościniec, wiodący od Puław w kierunku Lublina. Na planie z 1827 r. widoczne są jeszcze dwie ulice, wychodzące z Rynku które w kolejnych latach zanikły. Jedna prowadziła od kościoła parafialnego do kościoła św. Anny (prawdopodobnie należy identyfikować ją ze znaną ze źródeł ulicą Szpitalną). Druga wiodła od kościoła parafialnego do dworu Tęczyńskich.

Rynek

Rynek, to również miejsce tradycyjnie skupiające mieszkańców, np.: przy okazji jarmarków czy targów. Na rynku w czasie targów można było kupić przede wszystkim produkowane lokalnie artykuły spożywcze czy wyroby rzemieślnicze.

Rynek

Spalony rynek w Końskowoli 1915 R.

Ważnym aspektem związanym z mieszkańcami Końskowoli jest ich wielokulturowość.
Od 1712 r mogli sie tutaj osiedlać Żydzi, a w latach 1715-1730 sprowadzono tutaj liczną grupę saksońskich tkaczy wyznania ewangelicko-augsburskiego.
W 1882 r. w osadzie istniały dwa kościoły katolickie, kaplica ewangelicko-augsburska oraz bożnica żydowska. Funkcjonowały również szkoły dla dzieci różnych wyznań. Po tym wielokulturowym tyglu pozostały do dzisiaj zaledwie ślady.

NA KARTĘ STARTOWĄ WPISZ HASŁO

SĄSIEDZI

Click to listen highlighted text!