Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Ransom Riggs – „Baśnie osobliwe”

Zbiór baśni towarzyszących bestsellerowej książce Osobliwy dom pani Peregrine zekranizowanej przez Tima Burtona.
Osobliwcy istnieli na świecie, zanim pani Peregrine stworzyła dla nich dom. Opowieści zebrane w tym zbiorze są właśnie o nich.
Zamożni kanibale, księżniczka o wężowym języku, pierwsza ymbrynka – to tylko niektóre z postaci, które pojawiają się w zaskakujących, błyskotliwych, czasem zabawnych, a czasem przerażających opowiadaniach składających się na ten tom. Opowieści o osobliwcach z zamierzchłych czasów zebrał i opatrzył komentarzem niewidzialny Millard Nullings, uczony, kolekcjoner wszystkiego, co osobliwe.

Roberto Saviano – „Gomorra. Podróż po imperium kamorry”

Absolutnie bezprecedensowy włoski bestseller. Roberto Saviano śledzi degradację Neapolu pod rządami kamorry, potężnej, zorganizowanej siatki przestępczej. Kamorra to rozbudowana grupa mafijna działającą na rynku narkotyków, mody haute couture, budownictwa i odpadów, której wpływ całkowicie zmienił życie w Kampanii. Od chwili gdy jako młody chłopiec ujrzał pierwszą ofiarę mafijnych porachunków, Saviano bacznie przyglądał się zmianom zachodzącym w mieście. By napisać Gomorrę, badał mechanizmy działania kamorry i z bliska obserwował, jak korupcja zatacza coraz szersze kręgi, paraliżując miasto. Dzięki zdobytym informacjom autor przedstawił światu nowy typ zorganizowanej przestępczości.

Simon Sebag Montefiore – „Jerozolima. Biografia”

Miejsce narodzin trzech wielkich religii. Pole bitwy ścierających się cywilizacji. Zarzewie krwawego fanatyzmu i kolebka idei pojednania. Od ponad trzech tysięcy lat fascynuje i przyciąga jak magnes.
Jerozolima – Al-Quds – Jeruszalaim.
Poznaj miasto, w którym zawiera się historia świata.

Gillian McAllister – „Nie to miejsce, nie ten czas”

Jak powstrzymać zbrodnię, do której już doszło?
Minęła północ. Czekasz na powrót osiemnastoletniego syna. Kiedy w końcu widzisz go za oknem, nie jest sam, a chwilę później twoje ukochane dziecko zabija człowieka.
Nazajutrz wstajesz… I jest wczoraj. Każdego ranka budzisz się o jeden dzień wcześniej. Dostajesz szansę, aby zapobiec morderstwu.
Jesteś pewna, że rozwiązanie zagadki kryje się gdzieś w przeszłości.
Teraz tylko musisz je odnaleźć.

Aleksandra Tarnowska – „Wniebogłos”

Polska wieś lat 70. oczami dziecka.
Dwunastoletni Rysiek ze wsi Tuklęcz marzy tylko o jednym – by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli. Nie ma jednak ani instrumentu, ani odwagi, żeby porozmawiać o swoim marzeniu z ojcem, grabarzem, z którym popołudniami chodzi na cmentarz przygotowywać groby dla wciąż żyjących członków rodziny. Gdy po ukończeniu drugiego grobu umiera kolejna osoba, ojciec próbuje zrzucić winę za śmierć na Ryśka, ten bowiem śpiewał przy żywych pogrzebowe pieśni. Chłopiec zaczyna wierzyć w moc swojego śpiewu, nie chce jednak porzucić marzeń o śpiewaniu w kapeli.
„Wniebogłos” jest powieściowym debiutem Aleksandry Tarnowskiej.

Dorota Combrzyńska-Nogala – „Odysejki’

Mała Ryfka jest bystra, niepokorna, mocna. Petra Wapno, kucharka i opiekunka Ryfki, ledwo może za nią nadążyć. Ale przystaje na wszystkie szalone pomysły dziewczynki, bo kocha ją jak własne dziecko. Kiedy wybucha wojna, wyprowadza małą z getta. Zaczynają niebezpieczną wędrówkę, przygarniając po drodze małą cygańską dziewczynkę Zorę.
Odyseja pełna mrożących krew w żyłach zdarzeń i cudownych zbiegów okoliczności. Kończy się niezwykle – na granicy polsko-białoruskiej, przy zielonej lampie, wywieszanej o zmroku. Kogo przyjmie dorosła już Zora, jakie odysejki uratuje?

Paula Lichtarowicz – „Ludzie z kości”

Nastoletnia Lena zaplanowała już całe swoje życie. Podczas gdy jej siostra marzy o wyjściu za mąż i fascynuje się cygańskimi wróżbami, których wysłuchuje w taborze nad Sanem, Lena uczy się całymi dniami, by spełnić swój życiowy cel – zamierza studiować medycynę w Krakowie i zostać lekarką. Jest pewna, że nie dopuści, by stereotypy zrujnowały jej wizję własnej przyszłości. Los ma jednak dla niej inny plan. Niespodziewane małżeństwo, macierzyństwo, oderwanie od rodziny, wybuch drugiej wojny światowej i wygnanie na Syberię – to wszystko sprawia, że Lena na nowo musi zdefiniować swoje pragnienia i sens życia Nie może pozwolić sobie na słabość. Zdeterminowana, by walczyć o przetrwanie swoje i swojej córki, jest gotowa na wszystko. Na wszystko oprócz miłości. A przynajmniej tak się jej wydaje.
Ludzie z kości to inspirowana rodzinną historią autorki brutalna, szczera i pełna pasji opowieść o dokonywaniu niemożliwych wyborów, a także o niezwykłej umiejętności podtrzymywania płomienia nadziei w najmroczniejszych chwilach. To również opowieść o trudnej polskiej historii, w której splatają się losy Polaków i Ukraińców, wojna zbiera najokrutniejsze żniwo, a emigracja zamiast wyborem staje się koniecznością.

Felicia Kingsley – „Spotkajmy się w Central Parku”

Brawurowo opowiedziana historia, wciągająca bardziej niż najlepszy film
Knight Underwood ma wszystko: elegancki loft na Upper East Side, wymarzoną pracę i zainteresowanie kobiet. Jest przystojnym redaktorem z rekordową liczbą bestsellerów na koncie, a awans na dyrektora wydawnictwa Pageturner to jego zdaniem tylko kwestia czasu. Niestety, rzeczywistość pisze dla Knighta zupełnie inny scenariusz.
Pewnego dnia w windzie spotyka swoją nową asystentkę… Tak przynajmniej mu się wydaje. Tyle że Victoria Wender, redaktorka, o którą zabiegają wydawcy z całego kraju, nie zostanie jego asystentką, a… szefową. I to taką, która zdecydowanie nie pozwoli sobie wejść na głowę.
Szybko okaże się, że Knight i Victoria mimo dzielących ich różnic będą musieli połączyć siły, by ukryć pewien sekret i uratować wydawnictwo przed upadkiem…

Maria Paszyńska – „Dziewczyny ze Słowaka”

Opowieść o przemilczanych bohaterkach
Wszyscy znamy „Alka”, „Zośkę” i „Rudego” z Kamieni na szaniec. A kto pamięta o dziewczynach ze Słowaka?
Drobna Natalia zostaje „królową kanałów”, Ewka, szybowniczka i spadochroniarka, ryzykuje życie w zasadzce na esesmana Alfreda Milkego. Halina podrzuca policjantom zakazane druki „N”, a Wandzia przeprowadza ewakuację Szpitala Ujazdowskiego.
Harcerki z warszawskiego Liceum im. Słowackiego w innym świecie opalałyby się nad Wisłą, ściągały na matematyce, tańczyły na dansingach na Bielanach, snuły marzenia o czekającej je dorosłości. Ale żyją w złym miejscu i złym czasie. Zamiast na parkiecie spotykają się w kanałach, zamiast do szkoły jeżdżą na tajne komplety, a zamiast wzorów matematycznych na tablicy, rysują na murach stworzony przez jedną z nich znak Polski Walczącej.
Za wszystko grozi im śmierć.

Dorota Gąsiorowska – „Córka powietrza”

Ty decydujesz, jak wiele prawdy dasz radę odkryć. Zaufaj sobie.
Ava, odnosząca sukcesy młoda pisarka, przeprowadza się do domu rodziców w samym sercu Puszczy Zielonej, którym ma się zaopiekować podczas ich nieobecności. Choć panujące wokół cisza i spokój wydają się idealnie sprzyjać pracy, z jakiegoś powodu Ava nie może skończyć najnowszej powieści.
Co gorsza, pewnego dnia zaczynają się jej przydarzać dziwne rzeczy: najpierw od nieznanego nadawcy otrzymuje zaskakujący prezent – rzeźbę pięknej kobiety. Potem w ogrodzie dostrzega niezwykłego gościa – dziwną ważkę, która wydaje jej się wysłanniczką nie z tego świata. W tym samym czasie do opuszczonego domu w sąsiedztwie chatki Avy wprowadza się młody mężczyzna, którego zachowanie wzbudza jej niepokój. Ale najgorsze jest to, że rodzice, w których Ava zawsze miała oparcie, coś przed nią ukrywają. Ich każda rozmowa telefoniczna przynosi więcej pytań niż odpowiedzi.
Ava postanawia działać. Podążając tropem otrzymanego prezentu, trafia na ślad francuskiej pisarki i tajemnicy sprzed lat. Kim była ta zagadkowa dziewczyna i czemu nazywano ją córką powietrza?
Czy Avie uda się odkryć prawdę?
Jakie zmiany zwiastuje baśniowa ważka?
I czy największy sekret nie został ukryty w rodzinnym domu?

Nine Culliford, Thierry Culliford i inni – „Przygody Smerfów. Smerf Bohater”

Smerfy znajdują starą książkę opisującą przygody Smerfa Bohatera, który przemierzył pół świata i dokonał wielkich czynów. Postanawiają wystawić o nim przedstawienie. Wszyscy mieszkańcy wioski chcą zagrać główną rolę, ale czy Ważniak, Łasuch, Gapa, Strachuś albo Ciamajda nadają się do odegrania roli nieustraszonego podróżnika i pogromcy wilków? Jak pokażą niespodziewane wydarzenia, każdy może się okazać prawdziwym bohaterem!

Alek Rogoziński – „Jak wykończyć teściowe”

Bohaterki bestsellerowych powieści „Teściowe muszą zniknąć” i „Teściowe w tarapatach” wracają!
Sielskie wakacje w Egipcie? Owszem, ale nie z teściowymi! Kiedy Maja Wrzesińska i Kazimiera Niedzielska wraz ze swoimi dziećmi udają się do Hurghady spodziewają się wszystkiego: piekielnych upałów, klątwy Faraona, a nawet meduz. Nie mogą przewidzieć tylko tego, że staną się bohaterkami międzynarodowej afery przemytniczej, w której główną rolę grać będzie skarb królowej Kleopatry. I że znów będą zmuszone odłożyć na bok dzielące je kwestie, aby wspólnie ratować swoje życie.
Przez piaski Sahary poprzez Aleksandrię i Gizę, aż po obleganą przez turystów Hurghadę toczy się pełna zwrotów, sensacyjna akcja trzeciego tomu opowieści o teściowych pióra Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych fabuł kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru.

Jacek Piekara – „Ja, inkwizytor. Miasto Słowa Bożego”

Biada marnym istotom, gdy wchodzą pomiędzy ostrza potężnych szermierzy…
Uczty i pijatyki. Orgie i pojedynki. Romanse i filozoficzne dyskusje. Inkwizytor Mordimer Madderdin rezygnuje z sielskiego życia na dworze wielkiego feudała, by udać się w tajną misję do Italii. Misję, której celem jest odzyskanie relikwii świętego Alodiusza – wojennego bohatera z epoki Mrocznych Wieków. Ale miastem zarządza potężny przeor, którego plany wobec relikwii są całkiem inne. Tajemnicze morderstwa, polityczne spiski i intrygi. Mistyczne obrzędy, demony i skrytobójcy. Inkwizytorzy nazywają Italię kotłem z wrzącą trucizną. Kto z tego kotła ujdzie z życiem, a kto pozostanie w nim na zawsze?

Krzysztof Monastyrski – „Barcelona. W blasku Sagrady, w cieniu palm”

– Dlaczego nie warto iść na Ramblę?

– Co zamówić zamiast sangrii?

– Czy Sagrada Família zostanie ukończona?
Barcelona – miasto, w którym nadmorskie promenady, fantastyczna architektura i nieujarzmiona przyroda tworzą trio idealne. Krzysztof Monastyrski zaprasza w podróż po swojej Barcelonie, otrząsając ją z mitów i przesądów. Przez uliczki usiane urzekającymi els panots prowadzi nas w głąb katalońskiej mentalności, podczas gdy nad głowami górują cuda architektury Gaudíego. Ukazuje absurdy codziennego życia i jednocześnie się nim zachwyca, zapraszając na niekończące się fiesty, rower wzdłuż majestatycznej dzielnicy Eixample i lenistwo na rajskich plażach dla miejscowych. Podpowiada także, jak zrobić najlepszą paellę, w czym tkwi tajemnica sernika baskijskiego i kiedy można liczyć na tradycyjne turrony od pieńka Cagatió.

Cezary Harasimowicz – „Chłopiec z lasu”

Ala – tylko nie Alusia! – to dziewczynka jakich wiele, a zarazem taka… inna. Świetnie liczy w pamięci, nie lubi, jak się ją przytula, prowadzi rozmowy z płotem, łyżką i psem Asem. Mieszka w wesołym i ciepłym domu na granicy lasu, który zdaje się czasem groźny i ciemny. Pewnego dnia znajduje wśród drzew zniszczony dziecięcy but, a niebawem natrafia na drugi. I na jego właściciela – chłopca jakich wielu, a zarazem takiego… innego. Przemoczonego, zziębniętego i samotnego. Tak zaczyna się znajomość, która na zawsze zmieni życie, nie tylko Ali.
„Chłopiec z lasu” to niezwykła opowieść o przyjaźni, odwadze i zaufaniu. Jej autorami są Cezary Harasimowicz (tekst) i Marta Kurczewska (ilustracje) – duet, który ma na koncie między innymi bestsellerową „Mirabelkę” oraz „Tygrysa”.

Teresa Monika Rudzka – „Czas Jana”

Czas Jana Wedla, który doprowadził rodzinną firmę do potęgi i największego rozkwitu, a któremu potem wichry historii zabrały wszystko. Opowieść o porządnym człowieku i jego nie zawsze miłym sposobie bycia, a także barwna gawęda o jeszcze barwniejszej epoce. Dwudziestolecie międzywojenne to czas kawiarni Mała Ziemiańska, rozwoju wszelkiej sztuki i dyskusji nad jej kondycją. Czas artystów, wiary w postęp i w ludzki rozum. Czas rozwoju wielkiego przemysłu, czas oświeconego kapitalizmu. Wreszcie powojenna rzeczywistość. Relacje międzyludzkie, przyjaźnie, sympatie i antypatie, życie rodzinne… No i umiłowanie piękna w każdym aspekcie.
Czy generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski rzeczywiście wjechał na koniu na pierwsze piętro lokalu Adria? Czy z samolotu należącego do firmy Jana Wedla sypano czekoladki ludziom opalającym się na bałtyckich plażach? Dlaczego ładne i sympatyczne siostry Wedla czuły niechęć do jego wybranki? Z jakiego powodu Jan Wedel odżegnywał się od współpracy z Zofią Stryjeńską? Dlaczego?…

Zofia Stanecka – „Basia i kino

Rodzina Basi wybiera się do kina. Wyjście budzi emocje, bo Basia chciałaby obejrzeć film o pieskach, a Jankowi i Antkowi marzą się piraci. W końcu udaje się znaleźć złoty środek.
Czy dzieci dadzą się porwać magii kina.

Nina Zawadzka – „Czas poświęcenia”

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia miłości zrodzonej na kłamstwie.
Rok 1980. W ręce Małgorzaty Adamiec trafia list, z którego wynika, że wniosek o przyznanie emerytury teściowej został oddalony z powodu rozbieżności pomiędzy dokumentami złożonymi przez matkę jej męża a tymi, które znajdują się w Archiwum Państwowym. Małgorzata postanawia dociec prawdy. Odkrywa sekret, który przez lata spoczywał na barkach rodziny.
Rok 1933. Emilia Dreznal dorasta w małej wsi Malinicze, w granicach ZSRS. Jej rodzina w wyniku sprzeciwu wobec władzy oraz odmowy wstąpienia do kołchozu popada w coraz większe długi. Narastający konflikt pomiędzy Polakami a Rosjanami, pacyfikacja wsi oraz Wielki Głód popychają Dreznalów do tragicznej w skutkach decyzji. Emilia musi poślubić ich wierzyciela.
Przez kolejne lata kobieta robi wszystko, by sprzeciwić się systemowi i uratować Polaków, ściągając tym na siebie śmiertelne zagrożenie. Ocalenie nieoczekiwanie pojawia się wraz z atakiem nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki.
Najczarniejsze godziny są tuż przed świtem.

Maria Paszyńska – „Taniec mieczy”

Drugi tom serii o dynastii, która władała średniowieczną Europą
Czy wypełni się przeznaczenie dynastii Jagiellonów?
Świat pogrąża się w chaosie wojny trzynastoletniej. Rozpoczęte ze splendorem rządy Kazimierza Jagiellończyka rozczarowują z każdym dniem. Po niedawnych hołdach nie ma już śladu, ze wszech stron pojawiają się jedynie roszczenia. Marzenie o odzyskaniu dla Korony dostępu do morza wydaje się mrzonką. Król zadaje sobie pytanie o sens sprawowanych rządów. Powracają dawne lęki, podsycane krążącymi plotkami o powrocie Władysława Warneńczyka. Czy zaginiony przed laty brat ponownie zasiadłby na tronie? Jak potoczą się losy wojny, która miała się skończyć spektakularnym zwycięstwem? Czy zakon krzyżacki odzyska dominację w Prusach?
Życie prywatne także przysparza królowi jedynie trosk. Jego małżeństwo z Elżbietą Rakuszanką okazuje się pomyłką. Od dnia zaślubin nie zbliżyli się ani na jotę, są parą zupełnie obcych sobie ludzi. Co gorsza, nieoczekiwanie pojawiają się dwie piękne niewiasty z przeszłości Kazimierza… Do czego jest zdolna złakniona miłości kobieta? Czy brzydkie kaczątko zdoła się przemienić w potężną królową?

Edyta Świętek – „Uciekinierzy”

Józef Rastawicki, pisarz sądowy na dworze królewskim w nagrodę za udział w akcji odbicia z rąk porywaczy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego otrzymuje niewielki majątek na Podolu i przenosi się tam wraz z żoną i synem, Miłoszem. Doceniając wagę wykształcenia, wysyła pierworodnego do szkół w Warszawie, a potem do Paryża. Józef uważa, że jego syna czeka wielka kariera i liczy, że Miłosz, podobnie jak niegdyś on, trafi na dwór królewski. Pewnego jednak dnia młody Rastawicki zostaje świadkiem morderstwa. Okoliczności sprawiają, że pozwala uciec sprawcy i przez to sam zostaje oskarżony o tę zbrodnię. Musi uciekać i zmieniać miejsca pobytu, a jego życie zamiast się ustabilizować, przypomina wielką wędrówkę po Europie. Dwa zaprzyjaźnione ze sobą rody szlacheckie, Barszczewskich i Łubieńskich postanawiają zacieśnić swoje więzy poprzez mariaż Bogdana Barszczewskiego i Aleksandry Łubieńskiej. Ślub jednak musi zostać przełożony, ponieważ w domu Barszczewskich dochodzi do tragedii. Tymczasem, gdy nadchodzi właściwy czas, przyszła panna młoda znika bez śladu wraz ze swoją służącą, Matyldą.

Anna Andrusyszyn – „Złodziej kryształów”

Finał przygód Naty!
Nata i Trzykrotki jadą do Francji, gdzie mieszka babcia Naty – Matylda Bernard. Matylda odkrywa, że ktoś ukradł pamiątki po ojcu Naty, Thomasie. Wśród nich była Niezapominajka – tajemniczy projekt Thomasa. By Niezapominajka nie trafiła w niepowołane ręce, Thomas podzielił ją na kawałki kryształów i ukrył. Matylda wspólnie z Natalią – matką Naty, postanawiają odszukać kryształy. Po piętach depcze im tajemnicza postać, która zamierza przejąć magię zaklętą w Niezapominajce. Jednak to od Naty będzie zależała przyszłość świata czarodziejów…

Magdalena Wala – „Cena niewinności”

Pierwszy tom dylogii o młodych kobietach, które muszą stawić czoło ludzkiej podłości w trudnych czasach Wielkiej Wojny.
Jest wiosna 1914 roku. Mieszkająca w sztetlu Rachela z przerażeniem przygląda się przygotowaniom do ślubu starszej siostry, którą rodzice postanowili wydać za majętnego karczmarza. Wszyscy wiedzą, że bogaty stary Żyd po prostu kupuje sobie młodziutką żonę. Rachela nie wie, że mężczyzna obserwuje także ją…
Nieopodal w bogatym majątku ziemskim beztrosko spędza czas panienka Jadwiga. Kiedy tylko może, wymyka się guwernantce, aby poznać okolicę. Nie podejrzewa, że śledzi ją czyjeś uważne oko… Drogi dziewcząt przecinają się. Chociaż Rachelę i Jadwigę dzieli wszystko – wyznanie, pochodzenie i status społeczny, łączą je bolesne doświadczenia i głęboko skrywane tajemnice. Obie muszą walczyć o swoje miejsce w świecie, w którym kobiety są jedynie marionetkami w rękach mężczyzn.

Pamela Butchart – „Spokojnie, to tylko napad!”

Maja i jej przyjaciele są podekscytowani szkolną wycieczką pociągiem sypialnym! Ale dlaczego jedzie z nimi nowy, dziwny nauczyciel? I kim jest ZAKAPTURZONA POSTAĆ? Gdy znikają LUKSUSOWE CHRUPKI Kuby, staje się jasne, że w pociągu grasuje złodziej i odtąd niczyje przekąski nie będą już bezpieczne! Wszyscy zaczynają PANIKOWAĆ!

Eli Paczkowska – „Piękny chaos twej duszy”

Zostałam Forest, żeby pamiętać o pożarach
Które nauczyły mnie rozkwitania
I o tym, jak piękny potrafi być chaos mojej duszy
W dniu osiemnastych urodzin Forest ucieka z domu. Wie, że nie może już dłużej udawać kogoś, kim nie jest. Jej jedyną nadzieją jest kobieta, której nawet nie pamięta – jej babcia, Estera.
Choć się nie znają, szybko odnajdują się we wspólnej codzienności. Estera obiecuje, że postara się rozumieć wnuczkę. Pozwala jej ubierać się, jak chce, uczy ją, jak używać konturówki do ust, reguluje jej brwi i obcina włosy. Mieszkanie staje się dla Forest nie tylko schronem, ale także domem.
Babcia opowiada jej o życiu zatrzymanym na fotografiach. W ten sposób Forest odkrywa swoje korzenie. Historię rodzinną, która jest również jej historią.
W przyjaciółkach swojej babci, rudym kocie i chłopaku prowadzącym lokalny vintage shop odnajduje rodzinę, a w dziewczynie spotkanej przypadkowo w piekarni, kto wie… może miłość?
Jednak cienie przeszłości odnajdują Forest w nocnych koszmarach.
“Piękny chaos twej duszy” to debiutancka powieść Eli, osoby autorskiej znanej w internecie jako not.my.high.

Katarzyna Bonda – „W głąb”

Czy można odkryć prawdę tam, gdzie najbezpieczniej jest milczeć?
W dziecięcym szpitalu psychiatrycznym dochodzi do wstrząsającej zbrodni – jedna z pacjentek zostaje znaleziona z poderżniętym gardłem. Władze szpitala, chcąc uniknąć medialnego skandalu, dążą do szybkiego zamknięcia sprawy. Podejrzenia kierują na dziewczynkę, z którą ofiara dzieliła pokój.
Podejrzana twierdzi, że nie pamięta niczego z tragicznej nocy, a gdy odzyskała przytomność, w ręku miała zakrwawiony nóż. Personel, śledczy i opinia społeczna natychmiast wydają wyrok, uznając, że problemy psychiczne nastolatki są dowodem jej winy.
Detektyw Jakub Sobieski musi zanurzyć się w głąb mrocznych zakamarków szpitala, aby odkryć prawdę ukrytą za jego murami. W tej klaustrofobicznej scenerii każde słowo może być kłamstwem, a każdy krok – pułapką.

Aniela Cholewińska-Szkolik – „Misia i jej mali pacjenci. Sekrety biblioteki”

W ramach szkolnego kółka dziennikarskiego, Misia wraz z przyjaciółmi ma napisać artykuł o akcjach organizowanych przez czytelnię miejscowej biblioteki. Plany ulegają zmianie, gdy okazuje się, że w budynku biblioteki znajduje się strych, na którym podobno straszy… Dzieci postanawiają to sprawdzić. Idealna okazja nadarza się podczas Nocy Bibliotek, kiedy to wybierają się na wspólne nocowanie w bibliotece. Bardzo szybko okazuje się, że na strychu mieszka zbłąkana sowa. Misia zamierza pomóc puszczykowi. Zabiera rannego ptaka do kliniki dziadka Tadeusza, gdzie sowa na spokojnie może dojść do siebie.
„Sekrety biblioteki” to kolejny tom przygód Misi, w którym zamiast krótkich opowiadań znajduje się jedna, dłuższa historia, podzielona na rozdziały.

Oscar Wilde – „Szczęśliwy książę”

Bajka to ckliwa, o miłości nieszczęśliwej, o poświęceniu. O tym, że jaskółka była głupia, bo gdyby zostawiła księcia na zimę to mogł aby do niego wrócić – i żyliby w tej miłości do następnej zimy. Koło się zamyka. Ale ona nie chciała zostawić go, bo on pokazał jej co to dobro, rozdał wszystko co miał, by choć raz żyć w zgodzie ze swoim imieniem – w końcu Szczęśliwy Książę był szczęśliwy. Pomógł ludziom, pokochał jaskółkę. Ale ona umarła, a jemu pękło serce.

Iwona Banach – „Śmierć żonokrążcy”

Pięć byłych żon na urodzinach u teściowej z piekła rodem? To nie może skończyć się dobrze.
Walter Pacholec z bycia żonatym uczynił nieźle prosperujący interes. Fortuna i moc w lędźwiach zdawały się być gwarancją powodzenia, ale coś poszło nie tak. Kto zabił Waltera? Czy pieniądze to wystarczający motyw? Dwoje policjantów, Bella Głąb i Miłosz Kapusta usiłuje rozwikłać zagadkę jego tajemniczej śmierci. Niestety śledztwo komplikuje nagła śmierć jednej z byłych żon…
Matki niekiedy bywają trudne.
A synowie jeszcze trudniejsi.
Kiedy jednak spotykają się: teściowa, jej pięć synowych i (martwy) syn… Cóż, gejzery śmiechu zapewnione!

Kasia Keller – „Zagadka hotelu”

Masz nosa do zagadek? Dołącz do PAKI!
Bliźnięta Pola i Antek oraz ich najlepszy kolega Kuba mają detektywistyczną smykałkę. Postanawiają założyć agencję PAKA, która będzie pomagać wszystkim w miasteczku, nie wyłączając miejscowego stróża prawa – posterunkowego Przypadka. Siedzibą młodych detektywów jest domek na drzewie – z czerwonym daszkiem, strażacką zjeżdżalnią i oświetleniem!
Pierwsza zagadka, jaką spróbują rozwiązać Pola, Antek i Kuba, to seria tajemniczych zniknięć kosztowności z pokoi hotelowych. Troje dzielnych agentów musi odkryć, co albo kto kryje się za zaginięciem cennych przedmiotów. Czy cylinder magika i gołąb pocztowy mogą mieć z tym coś wspólnego?

Ewa Szymańska – „Po tamtej stronie rzeki”

Rok 1939. Szymon Borkowski pracuje w majątku ziemskim hrabiego Przyłuskiego, jest bardzo dobrym zarządcą, szczęśliwym ojcem i mężem. Rodzinną sielankę przerywa wojna. Gdy na Borycin spadają bomby, jego żona Bogumiła właśnie rodzi piąte dziecko.
Borkowscy próbują przetrwać w okrutnej rzeczywistości. Jedni mieszkańcy wioski znikają bez wieści wywożeni w głąb Syberii, inni padają ofiarą niemieckich represji. Pogodzenie troski o rodzinę z własnymi wartościami i honorem nie jest łatwe. Kiedy Szymon angażuje się w działalność polskiego podziemia, Bogusia każdego dnia drży o bezpieczeństwo najbliższych. Pomiędzy małżonkami narasta konflikt i coraz bardziej się od siebie oddalają. Życie jednak lubi zaskakiwać?
Po tamtej stronie rzeki to dramatyczna opowieść o woli przetrwania, która każe na gruzach budować nowy dom, i miłości, która wszystko wybacza. W tle opowieści o rodzinie Borkowskich autorka ukazuje losy mieszkańców Podlasia od wybuchu wojny, przez radziecką i niemiecką okupację, aż po pierwsze powojenne lata w komunistycznej Polsce.


Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com
Grafika (tło): Olga Sułek

Skip to content Click to listen highlighted text!