Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Irena Turska – „Przewodnik baletowy”

Najnowsze, piąte wydanie popularnego przewodnika baletowego zyskało nową szatę zewnętrzną, dzięki której jest bardziej poręczne i wygodne w użytkowaniu. W przewodniku znajdują się omówienia baletów o wysokich walorach muzycznych, choreograficznych i reżyserskich, ułożone w porządku alfabetycznym według tytułów. Hasła zawierają: nazwiska poszczególnych realizatorów baletu i odtwórców głównych ról w spektaklu premierowym, streszczenie libretta i planu choreograficznego, krótkie omówienie i charakterystykę baletu. Znajduje się w nim kilkanaście haseł autorstwa pani Joanny Skultety-Ramlau, omawiających balety powstałe w latach 80. i 90. XX wieku, które pojawiły się w repertuarze światowym lub krajowym i zyskały już popularność. Znalazło się w nim również kilkadziesiąt tekstów uzupełniających do haseł zamieszczonych w poprzednich wydaniach, rejestrujących kolejne wznowienia lub nowe inscenizacje oraz polskie wystawienia omawianych baletów.

Clive Cussler, Dirk Cussler – „Skarb Czyngis-Chana”

Jeden z największych bestsellerów z Dirkiem Pittem – po raz pierwszy od 16 lat znów na rynku!
Dirk Pitt musi odnaleźć skarb Czyngis-chana, żeby udaremnić szalony plan odbudowy imperium najokrutniejszego zdobywcy w historii świata.
Rok 1281: Potężny tajfun zatapia u wybrzeży Japonii prawie całą mongolską flotę, ale jeden okręt dociera do nieznanej wyspy.
Rok 1937: Brytyjski archeolog dokonuje w Chinach niebywałego odkrycia, ale ginie, zanim zdąży je ujawnić.
Rok 2007: Tajemnicze trzęsienia ziemi niszczą największy na świecie terminal naftowy i większość ropociągów.
Dirk Pitt rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę z bezlitosnym przeciwnikiem, który wykorzystując tajne dziedzictwo Czyngis-chana, chce doprowadzić do załamania światowej gospodarki.
Od lodowanych wód syberyjskiego jeziora, przez gorące piaski pustyni Gobi, po podwodną grotę na Hawajach, Dirk Pitt poszukuje zaginionego grobowca i mitycznego skarbu Xanadu, by nie dopuścić do globalnej katastrofy i śmierci milionów ludzi.

Grzegorz Dziedzic – „Blady świt”

Miłość i nienawiść, przyjaźń i zemsta, triumf i upadek.
Pod płaszczykiem powieści kryminalnej osadzonej w Chicago lat 20. kryje się znacznie więcej: opowieść o nieodkrytej historii amerykańskiej Polonii i najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy.
Po wyjściu z więzienia Teodor Rucki szybko pnie się po szczeblach gangsterskiej kariery. Bycie agentem tajnej policji i protegowanym samego Ala Capone to mieszanka wybuchowa, tym bardziej że przed Ruckim stoi karkołomne zadanie – doprowadzić do krwawej wojny gangów. Tylko że Rucki nie ma nic do stracenia. Jego żona Zosia została zamordowana, a nim kieruje jedno pragnienie: zemsta na ludziach, którzy w nagrodę za swoje zbrodnie znaleźli się na świeczniku. Żeby jej dokonać, on też będzie musiał dostać się na szczyt. Drogą ku zatraceniu.

Barbara Wysoczańska – „Nigdy się nie poddam”

Tego roku winobranie było inne. W powietrzu czuć atmosferę wojny. Niby wszystkich rozpiera duma, że nasz naród jest wielki, że Führer jest wielki, ale ja się boję. Nie chcę wojny. Wolę mój mały świat, tu, w mojej winnicy, gdzie nie dociera zło. Bo nie mam wątpliwości, że (…) wojna jest złem najgorszym.
Rok 1934
Gerhard Vogel, właściciel winnicy w Grünbergu na Śląsku, zapada na ciężką chorobę. Opiekę nad nim i rodzinnym interesem przejmuje jego córka Gretel. Wbrew żądaniom rodziny dziewczyna postanawia zachować winnicę i na wzór ojca uprawiać winorośl. Gdy Gretel walczy o swoją niezależność, na jej drodze stają bracia Hans i Erich Gehlerowie, obaj powiązani z nazistami oraz Hitlerem. Kiedy, w 1939 roku, wydaje się, że niepozornej dziewczynie ciężką pracą i determinacją uda się wreszcie odnieść sukces, wybucha wojna, która zmienia wszystko.
Rok 2024
Po tragicznej śmierci męża Alicja kupuje zabytkowy dworek z winnicą pod Zieloną Górą. Odkrywa w nim starą skrzynkę, a w niej drobne przedmioty winiarskie i akt własności winnicy z lat trzydziestych. Zaintrygowana postanawia poznać historię miejsca, które kupiła, i spotyka się z Thomasem Ritterem, prawnukiem dawnej właścicielki Winnicy Vogel

Monika Michalik – „Serce na piasku”

Jagoda i Konrad są zgodnym małżeństwem. Do pełni szczęścia brakuje im dziecka, które rozświetliłoby ich życie najpiękniejszym blaskiem. Pragnienie to szczególnie dotkliwie boli Jagodę, która kilka lat wcześniej została poddana operacji ratującej jej zdrowie, ale niweczącej możliwość zajścia w ciążę.
W dziesiątą rocznicę ślubu małżonków odwiedza Ania – kobieta, która twierdzi, że jej sześcioletni syn jest dzieckiem Konrada. Ania wyznaje, że jest ciężko chora i prosi Konrada, by zajął się Piotrusiem, kiedy ona już nie będzie mogła się nim opiekować.
Jagoda wyjeżdża do Kołobrzegu. Musi oswoić się z nową sytuacją, spojrzeć na swoje życie z dystansu. Czy morskie fale ukołyszą jej rozedrganą duszę? Czy będzie potrafiła wybaczyć mężowi zdradę? Czy dzięki Piotrusiowi będzie mogła częściowo spełnić swoje największe marzenie zostania mamą? A może szerokie plaże pokażą jej zupełnie inną drogę?

Stanisław Cat-Mackiewicz – „Stanisław August”

… my, Polacy, nie znosimy właściwych ludzi na właściwych miejscach. My nie lubimy naczelników, szefów, wodzów inteligentnych. Nawet na prezesów naszych stowarzyszeń, stronnictw, organizacji z radością wybieramy ludzi niebojowych, to znaczy pozbawionych indywidualności. Kult poczciwego durnia jest jedynym powszechnie uznanym kultem w Polsce – Stanisław Cat-Mackiewicz.

Anna Andrusyszyn – „Pechowa wiedźma”

Wraz z Natą przenieś się do świata magii!
Dalszy ciąg przygód Naty. Tym razem dziewięciolatka staje przed szansą odzyskania magicznych talentów swoich przodkiń. Bez wahania wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż z kimś, komu nie powinna zaufać. Tajemnicę powierza jedynie najlepszemu przyjacielowi, Piotrkowi. Mimo to wścibskiemu kotu Lukrecjuszowi udaje się zwęszyć pewien trop, który umknął czterem czarownicom. Trzykrotki znów będą miały ręce pełne roboty, a fryzjerka Natalia zostanie zmuszona do porzucenia bezpiecznego życia i ponownego zmierzenia się z magią. Czy Nacie uda się wydostać z tarapatów, a może raz na zawsze będzie musiała pożegnać się z marzeniem o zostaniu prawdziwą czarownicą?

Zofia Stanecka – „Basia i nocowanka”

Basia, Anielka i Titi umawiają się na nocowankę. Spotkanie jest dla dzieci okazją do wspaniałej zabawy, wiąże się też z koniecznością poradzenia sobie z tęsknotą za bliskimi i codzienną domową rutyną.

Pádraig Kenny – „Zrostek”

Zrostek nie jest potworem – jest stworzeniem. On i jego przyjaciel Henryk zostali powołani do życia przez genialnego profesora Hardacre’a i całe życie mieszkali w ponurym zamku w głębi lasu, z dala od ludzkich oczu. Kiedy profesor umarł, laboratorium przejął jego nadęty siostrzeniec, którego celem nie są odkrycia naukowe, ale chwała i poklask. Henryka uważa za kolejny eksperyment. Czy Zrostek i Henryk zdołają wyrwać się ze szponów podłego naukowca i odnaleźć w świecie, do którego nigdy nie należeli i który być może nigdy nie będzie na nich gotowy?
Wciągająca i nastrojowa, gotycka przygoda inspirowana opowieścią o profesorze Frankensteinie i jego dziele.

Barbara Supeł – „Staś Pętelka. Wycieczka do juraparku”

Staś jedzie na wycieczkę do Juraparku. Przedszkolaki będą podziwiać wielkie modele dinozaurów. A może odkryją nawet skamieniałe kości prehistorycznych gadów?
Staś Pętelka to sympatyczny chłopiec, który przeżywa wiele sytuacji typowych dla kilkulatków… oraz wiele całkiem nietypowych. Pomoże Twojemu dziecku oswoić się z tym, co nowe i nieznane.

Tove Jansson – „Muminek, Mała Mi i dziki wiatr”

Pewnego wietrznego dnia u progu domu Muminków staje maleńki, przerażony Gryzilepek, którego wichura właśnie pozbawiła schronienia. Mała Mi będzie musiała dzielić z nim pokój, co bynajmniej nie napawa jej radością. Stworzonko, przestraszone reakcją swej potencjalnej współlokatorki, postanawia czym prędzej wrócić do lasu. Mała Mi tymczasem, korzystając z ogólnego zamieszania, ucieka z domu, by w szalejącej wichurze i na przekór wszystkim wypróbować swój nowy latawiec. Co z tego wyniknie? Dokąd wiatr zaniesie Małą Mi oraz jej latawiec? Kto pomoże jej wyplątać się z kłopotów? I czy Gryzilepek znajdzie w końcu schronienie w domu Muminków?

Magdalena Wala – „W drodze do Nawii”

Witajcie w Raj & Co. Spełniamy wszystkie, nawet najbardziej niezwykłe życzenia naszych klientów. Zwłaszcza… jeśli nie jesteście ludźmi!
Nina od wczesnego dzieciństwa śni wyłącznie jeden sen. Urywa się on zawsze, gdy dziewczyna spada z korony potężnego drzewa. W styczniową noc sen zostaje przerwany przez telefon brata. Filip, jego dziewczyna i znajomy zostali zaatakowani z centrum Katowic. Chłopakowi nic się nie stało, jednak w szpitalu umiera jego przyjaciel, a Asia zapada na ciężką chorobę.
Te wydarzenia zbiegają się w czasie ze znalezieniem przez Ninę pracy w firmie Raj & Co, która zajmuje się organizacją imprez w duchu słowiańskim. Dziewczyna szybko jednak żałuje podpisania umowy. Przekonuje się bowiem, że słowiańskie demony bynajmniej nie należą tylko do ludowego folkloru. Co więcej, jeden z nich ma wiele wspólnego z dziwną chorobą Asi. Nina nagle musi się zmierzyć z ożywionymi istotami ze słowiańskiego panteonu, niestandardowymi klientami, powstałym z grobu upiorem i snującymi się w jej pobliżu widmami.
Czy pomiędzy pracą dla niezwykłych szefów, poszukiwaniem remedium na postępującą chorobę Asi i próbą wywiązania się z kolejnego powierzonego zadania dziewczynie uda się ocalić własne plany na przyszłość?

Katarzyna Zyskowska – „Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”

Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz… Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: „Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie”. Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta.
Zmysłowa, rozpisana na trzy głosy opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.
Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim? I czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu warszawskim?

Agnieszka Dobkiewicz – „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”

Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie?
Spalenie statutu kaliskiego przez narodowców w 2022 roku odbiło się na świecie szerokim echem. Międzynarodowa społeczność wyraziła swoje głębokie oburzenie, a dla Agnieszki Dobkiewicz był to impuls do przeprowadzenia własnego dziennikarskiego śledztwa. Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.
Razem z Autorką odkryjemy nieznaną historię „słowika wileńskiego getta”, dowiemy się, jak upiec prawdziwą chałkę, wysłuchamy przejmującego poematu muzycznego upamiętniającego zamordowaną w obozie żydowską dziewczynkę oraz poznamy hollywoodzką historię kryjącą się za „Legnickim spiskiem”. Dowiemy się również, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce, gdzie kupić koszerne jedzenie oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida na ramieniu.

Aneta Krasińska – „Droga ku miłości”

Ucieczka z Łodzi miała stanowić dla Matyldy i Wojtka przepustkę do nowego życia. Tymczasem nic nie układa się po myśli Daszkowskich i w nowym miejscu napotykają na liczne przeszkody. Brak zatrudnienia, niezrozumiała polityka władz i wrogość Klinsmanów powodują, że Matylda wątpi w słuszność podjętej decyzji. Upór Wojtka sprawia, że Matylda krok po kroku pokonuje kolejne przeszkody i uczy się żyć w Berlinie. Wreszcie obydwoje znajdują zatrudnienie i starają się uporządkować swoje sprawy. Wtedy też pojawiają się porywy serca i nadzieja na prawdziwy związek. Los jednak bywa przewrotny i lubi zaskakiwać w najmniej odpowiednich momentach…

Bożenna Furtak – „Wronów. Miejsce bliskie sercu”

(…) opracowanie nie jest typową monografią Wronowa i w niewielkiej tylko części opiera się na źródłach historycznych. Opiera się głównie na osobistych obserwacjach autorki i wspomnieniach mieszkańców, zarówno tych żyjących, jak i tych, których już wśród nas nie ma. W przeważającej części dotyczy przemian, jakie zachodziły na przestrzeni XX wieku. Bo to właśnie wiek XX wniósł w nasze życie największe przemiany, które można lapidarnie określić – od lampy naftowej do doby Internetu, a w odniesieniu do rolnictwa – od sierpa do kombajnu.

Anna Sakowicz – „Karczma Pod Rybim Łbem”

II tom cyklu „Kamienica Schopenhauerów”.
Mija kilkanaście lat od ostatniego spotkania Friedy, Bena, Roberta i Mathilde. Danzig przechodzi w ręce pruskie, powoli zmieni się sytuacja w Europie, w tle zamajaczą wojny napoleońskie. Choć Frieda ma wymarzoną posadę, na dworze Uphagenów w Niederstadt, gdy los zetknie ją z Mathilde, dwunastoletnią już dziewczynką obdarzoną niezwykłym talentem, oraz z dziwnym właścicielem karczmy Pod Rybim Łbem, spokój kuchmistrzyni pryśnie jak bańka mydlana, a jej myśli będzie zajmować nowy plan na życie. Wszystko może ułożyłoby się zgodnie z życzeniem Astorówny, gdyby nie zdrada osób, którym zaufała. Ponadto miasto jest oblężone przez Francuzów, spadają bomby, a gdańszczanie kryją się w bezpieczniejszych zakątkach Danzig. Panuje głód… Jak wówczas będzie wyglądać kuchnia Friedy i czy uda się jej przetrwać wojnę?
Jest jeszcze Ben, jednooki opryszek, który właśnie opuścił więzienie. Mężczyzna jest w ciężkim stanie, jego życie wisi na włosku, ale szczęśliwy traf stawia na jego drodze Alberta i Linę, którzy zrobią wszystko, by ocalić go od śmierci. Mają w tym jednak swój cel… Losy Friedy i Bena ponownie się splotą, ale tacy ludzie jak on nigdy nie wybaczają, za to z rozkoszą poddają się żądzy zemsty, chyba że ich sercami zawładną inne uczucia. Jaką rolę w tych wydarzeniach odegra Robert, dawny przyjaciel jednookiego złodzieja?

Barbara Gawryluk, Przemysław Liput i inni – „Kraków. Przewodnik dla dużych i małych”

Tatry, Podhale, Bałtyk… w naszej serii podróżniczej dla dzieci nie mogło zabraknąć Krakowa – miasta, które każdy Polak i Polka choć raz musi odwiedzić podczas szkolnej wycieczki.
Co ciekawego w Krakowie można robić z dziećmi? Dlaczego miasto jest tak chętnie odwiedzane przez turystów?
W podróż po królewskim mieście zabierze pisarka Barbara Gawryluk, krakowska przewodniczka Łucja Malec-Kornajew (znana jako Detektyw Fishka),a także dwunastoletnia Jadzia – wnuczka wawelskiego dzwonnika.
„Kraków to oczywiście zabytki, kościoły, muzea, wybitne postacie i ważne wydarzenia. Tak! Ale w naszej książce chcemy wam też pokazać Kraków pełen ciekawostek, tajemnic, legend, atrakcyjnych zakamarków i zielonych miejsc – piszą autorki książki.”
· Gdzie w Krakowie zobaczysz grób wampirzycy?
· Kim był Ferdynand Wspaniały?
· Jaka legenda wiąże się z krakowskimi gołębiami?
· Ile osób potrzeba do rozbujania wawelskiego dzwonu?
· Gdzie najlepiej słuchać hejnału?
· Do kogo należały Błonia?
· Kto zaprojektował pomnik Dżoka i co ma wspólnego ze Smokiem Wawelskim?
Dzięki tej książce twoje dziecko polubi podróżowanie, a lekcje historii staną się ciekawą przygodą. Będzie też doskonałym prezentem dla ciekawskich dzieciaków. Całość dopełniają wspaniałe ilustracje autorstwa Przemysława Liputa.

Juliusz Słowacki – „Kordian”

Najnowsze wydanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego wydane w 2024 r. przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Simon Sebag Montefiore – „Katarzyna Wielka i Potiomkin”

Druga w wielkim stylu biografia pióra autora „Stalina. Dworu czerwonego cara”. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.

Jacek Hołub – „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu”

O tym, dlaczego dorośli decydują się na diagnozę, dlaczego autyzm to nie zawsze supermoce, o codzienności i relacjach Jacek Hołub rozmawia nie tylko z psychologami, ale przede wszystkim z osobami, które o tym, że są w spektrum autyzmu, dowiedziały się już w dorosłym życiu. Bohaterowie reportażu opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście. Autor konfrontuje mity i stereotypy narosłe wokół autyzmu, opisując zmieniające się wciąż postrzeganie neuroróżnorodności.

Barbara Kosmowska – „Kawa u żyrafy”

W ogrodzie zoologicznym, opuszczonym przez ludzi po strajku zwierząt, zaczyna panować chaos spowodowany poczuciem wolności, który jest trudny do okiełznania nawet przez samego króla zoo – lwa Leona. Zwierzęta zaczynają martwić się, czy poradzą sobie bez ludzi. I pokazują swoje prawdziwe oblicze…
Dynamiczna, mądra i pełna humoru opowieść z niejednym przesłaniem. O życiu bez uprzedzeń, w otwartości, o samodzielnym myśleniu i przełamywaniu stereotypów.

Anna Rybakiewicz – „Miłość z krwi i kości”

W 1942 roku dwudziestoletnia Basia postanawia dołączyć do ukrywających się w lesie partyzantów. Wśród nich jest Romek – zakochany w dziewczynie sąsiad oraz Leszek – ich wspólny przyjaciel. Życie tej trójki młodych ludzi nieoczekiwanie się komplikuje. Jednak nie za sprawą wojny, a na skutek uczucia, które rodzi się między Basią a Leszkiem.
W 2019 roku antropolog Ula otrzymuje telefon, że w lesie odnaleziono szczątki należące do jej pradziadków, którzy wraz z sąsiadami zostali rozstrzelani przez Niemców w 1943 roku. Żeby wydobyć kości z ziemi, Ula powraca w rodzinne strony, które opuściła wiele lat wcześniej. Na nowo musi stawić czoła nie tylko starszemu sąsiadowi, który obwinia jej babcię Barbarę o tragedię sprzed lat, ale także jego wnukowi – Piotrkowi, który kiedyś złamał jej serce, a teraz oferuje swoją pomoc przy wykopaliskach. Podczas pracy z kośćmi Ula będzie świadkiem kilku niecodziennych zjawisk, dla których spróbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie.
Czy wydarzenia w życiu Uli są zwykłym zbiegiem okoliczności, czy może działaniem szeptuchy?
Czy odnalezione po wielu latach kości mają moc zjednoczenia dwóch zwaśnionych rodzin?

Gabriela Gargaś – „Jeden błąd”

Czy kiedykolwiek myślałaś, ile może kosztować Cię jeden błąd?
Co, jeśli jedna chwila nieuwagi zmieni całe Twoje życie na zawsze?
Nowa powieść Gabrieli Gargaś to poruszająca historia kobiet, które żyją za kratami – nie tylko tymi z metalu, ale również tymi niewidzialnymi, utworzonymi z poczucia winy, wyrzutów sumienia i straconych szans.
W tej historii pada pytanie: dlaczego ja? Odpowiedź łamie serce: jeden błąd. A przecież niekiedy wystarczy być po prostu w niewłaściwym miejscu i czasie…
Karolina spędziła dzieciństwo z matką alkoholiczką, szukając jedzenia w śmietnikach.
Dagmara przeżyła załamanie nerwowe i znalazła się w szpitalu psychiatrycznym.
Kama i Aleks za kulisami korporacyjnej współpracy rozpoczynają płomienny romans.
Jedna kłótnia, jedno zdarzenie powodują, że wszystko wywraca się do góry nogami.

Urszula Gajdowska – „Zaklęta w ciszy”

Londyn, 1823 rok. Gdy umiera stary hrabia Foglar, jego synowie nie tylko dziedziczą znaczny majątek, lecz także dowiadują się o istnieniu nieznanej wcześniej siostry. Dziewczynka cierpi na zagadkową przypadłość, objawiającą się niemożnością mówienia przy obcych. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że milczenie małej Evie kryje mroczną i niebezpieczną tajemnicę z przeszłości…
Wraz z dziewczynką w życiu najstarszego syna i dziedzica hrabiowskiego tytułu, Fryderyka, pojawia się jej guwernantka, panna Florence Thompson. Choć między tymi dwojgiem od początku iskrzy, to wydaje się, że dzieli ich ogromna niechęć i bariery społeczne nie do pokonania. Mają jednak wspólny cel: pomóc swej małej podopiecznej pokonywać jej lęki.
Czy im się to uda?
Czy Fryderyk i Florence znajdą też drogę do siebie?
I czy stary hrabia pozostawił swoim dzieciom mapę do pirackiego skarbu?

Robin Burcell, Clive Cussler – „Wyrocznia”

Sam i Remi Fargo, małżeństwo milionerów i poszukiwaczy skarbów, wraca w nowej – kolejnej po „Okupie za Romanowów” – fascynującej przygodzie. Tym razem mają odnaleźć starożytny zwój, obłożony zabójczą klątwą i pokonać międzynarodowy zbrodniczy gang handlarzy dziełami sztuki.
Rok 533. W północnej Afryce ostatni król Wandalów udaje się do starożytnej wyroczni po radę, jak pokonać bizantyńską armię. Wyrocznia mówi królowi, że arcykapłanka rzuciła klątwę na królestwo Wandalów po tym, jak skradziony został święty zwój. Żeby zdjąć klątwę, należy zwrócić zwój na jego miejsce. Ale królestwo upadło, a zwój nigdy nie został odnaleziony…
Czasy współczesne. Archeolodzy, prowadzący wykopaliska finansowane przez Sama i Remi, natrafiają na wskazówki prowadzące do miejsca ukrycia zwoju. Ale nie tylko małżeństwo Fargów poszukuje legendarnego skarbu. Zdobyć go usiłuje również gang handlujący nielegalnymi dziełami sztuki. W szaleńczym wyścigu próbuje wymusić informacje, porywając Remi i uczennice ze szkoły, prowadzonej w Nigerii przez fundację Fargów.
Sam musi wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by uwolnić żonę i ocalić dzieci, zanim będą mogli odszukać zaginiony święty zwój i zdjąć ciążącą na nim klątwę.

Zofia Stanecka – „Basia i granice”

Tego dnia wszystko idzie na opak. Po nerwowym poranku Basia spóźnia się do przedszkola. Nie cieszy jej rozmowa z Marcelem, a zachowanie Dżesiki wręcz ją denerwuje. Okazuje się, że inne dzieci też nie lubią określonych sytuacji. Na szczęście pani Marta jak zawsze staje na wysokości zadania i uczy przedszkolaki, jak stawiać granice w trudnych dla nich chwilach.

Maria Isabel Sanchez Vegara – „Mali Wielcy. Vincent Van Gogh”

Mały Vincent kochał przyrodę i beztroskie zabawy z bratem. Wcześnie zakończył edukację i poszukiwał życiowego celu, próbując sił jako sprzedawca dzieł sztuki, nauczyciel, pracownik księgarni, a nawet kaznodzieja. W wieku dwudziestu siedmiu lat odkrył swoje powołanie i za namową brata poświęcił się malarstwu. Z determinacją i niezłomną pasją rozwijał unikalny styl, wyrażał swoje emocje w niezwykłych dziełach. Mimo trudności, braku uznania dla jego prac i trapiącej go choroby psychicznej wytrwale oddawał się tworzeniu. Dziś jego obrazy znajdują się w zbiorach najbardziej znanych muzeów i galerii na świecie. Poznaj barwny świat Vincenta van Gogha, genialnego i fascynującego artysty, który swoją twórczością poruszył serca milionów ludzi i dowiódł, że warto realizować pasje mimo wszelkich przeciwności.

„Rymowanki kizia-mizia”

Książka to zabawnie ilustrowana wierszowana historyjka.

Publikacja zawiera znane i lubiane wierszyki i rymowanki.
To świetna pozycja do nauki pierwszych wyliczanek.
Zachwyca atrakcyjną formą – łączy wesołe wierszyki z zabawnymi ilustracjami.

Książka przedstawia znane, łatwe do zapamiętania wierszyki i rymowanki, których uczą się kolejne pokolenia dzieci. Znalazły się w niej takie rymowanki, jak: Entliczek, pentliczek, Ślimak, ślimak, pokaż rogi, Wpadła gruszka do fartuszka.
Zabawne ilustracje oraz ciekawa szata graficzna uatrakcyjniają lekturę.

Małgorzata Starosta, Paulina Wyrt – „Czorcik. Ostatni rok w przedszkolu”

Czorcik to bystra, wesoła i ciekawa świata dziewczynka. Właśnie zaczęła swój ostatni rok w przedszkolu.
Przez 12 miesięcy towarzyszymy jej w radościach i smutkach: gdy rusza się ząb, pojawiają się kłopoty w przyjaźni, i gdy starszy brat Foszek robi psikusy. Celebrujemy święta: Halloween, Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz codzienność: zbieranie jesiennych liści, grzybobranie, przedszkolną wycieczkę i ognisko. Każdy rozdział książki to duża dawka humoru i ciepły klimat rodzicielstwa bliskości.

Daria Kaszubowska, Sylwia Kubik – „Kaszubska ziemia, żuławski wiatr”

Żuławy i Kaszuby… położone po sąsiedzku, a tak różne od siebie. Łączy je jedno – miłość ich mieszkańców do małych ojczyzn. Kiedy więc charakterna Żuławianka spotka dumnego Kaszubę, zderzą się dwa żywioły. Ich moc może być niszczycielska lub budująca, przyniesie spustoszenie lub zrodzi coś silnego. Niełatwo bowiem pogodzić ze sobą kaszubską ziemię, którą kolejne pokolenia kochają i za którą walczą, i żuławski wiatr, który hula po szerokich przestrzeniach, opowiadając minione dzieje. Czy ogień miłości przetrwa powódź wielkiej historii? Czy wiatr, który gna niespokojną duszę Ilony, połączy się z ziemią, która tętni w sercu Konrada?

Soraya Lane – „Córka z Genewy”

Czwarty tom zaplanowanego na osiem powieści cyklu obyczajowego „Utracone córki”.
Jezioro Genewskie, rok 1951.
„Delphine spojrzała na Floriana, jej palce musnęły jego policzek, gdy przycisnęła usta do jego ust, a szafirowa tiara zalśniła tuż obok nich. – Tak – wyszeptała. – Wyjdę za ciebie. Jeśli tylko znajdziesz sposób, obiecuję ci, wyjdę za ciebie”.
Londyn, czasy współczesne.
Georgia trzyma w dłoniach rzadki różowy szafir, patrząc, jak błyszczy w porannym świetle. Zostawiono go dla niej w Domu Hope, schronisku dla niezamężnych matek, których dzieci zostały oddane do adopcji. Ale w jaki sposób jest on powiązany z sekretami kryjącymi się za skomplikowaną historią jej rodziny?
Georgia stara się nie myśleć zbyt wiele o szafirze, spoglądanie w przeszłość wciąż jest dla niej zbyt bolesne. Ale kiedy odkrywa, że kamień był częścią bezcennej tiary należącej niegdyś do włoskiej rodziny królewskiej, otaczająca go tajemnica zaczyna ją kusić. Jedynym sposobem na znalezienie odpowiedzi na nurtujące ją pytania jest podróż nad Jezioro Genewskie i spotkanie z mężczyzną, który odziedziczył oszałamiającą tiarę po swoim dziadku.
Kiedy młoda kobieta przybywa do zapierającego dech w piersiach miasta, czeka już na nią zabójczo przystojny Luca, który od lat szukał zaginionego kamienia i ciekaw jest, w jaki sposób trafił w jej ręce. Spędzając razem kolejne skąpane w słońcu dni, Georgia i Luca zbliżają się do siebie i odkrywają namiętną, zakazaną historię miłosną Delphine i Floriana, których tragiczny romans zmusił Delphine do podjęcia brzemiennej w skutki i rozdzierającej serce decyzji…
Czy tajemnica sprzed dziesięcioleci zburzy wszystko, co Georgia dotąd wiedziała o sobie i swoim pochodzeniu? A może odwaga Delphine zainspiruje ją do otwarcia własnego serca i zbudowania nowego życia z Lucą?

Wojciech Chmielarz – „Rodzinny interes”

Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze.
Wyspa Wolin, Międzyzdroje. Styczeń. Po sezonie nad polskim morzem pustki. Po plażach wędrują okoliczni mieszkańcy i nieliczni turyści. Wśród nich Bezimienny, który poszukuje zaginionego pięć lat temu chłopaka, ale coraz bardziej skłonny jest się poddać i zostawić sprawę.
Wtedy przypadkiem poznaje niejakiego Wikta. Następnego dnia mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach, a Bezimienny postanawia dowiedzieć się, o co chodzi.
Tymczasem w ośrodku ukrytym w głębi Wolińskiego Parku Narodowego uwięziona zostaje młoda dziewczyna. Nieustannie pilnowana przez ludzi ojca Barabasza, planuje ucieczkę. Wkrótce jej ścieżki przetną się ze ścieżkami Bezimiennego. A jakby tego było mało, na Wolinie wszyscy poszukują pendrive’a. Pendrive’a wartego pięćset milionów dolarów.
Czwarta część cyklu powieści sensacyjnych o Bezimiennym. Pierwsza część – Prosta sprawa – została zekranizowana, a w roli głównej wystąpił Mateusz Damięcki.

Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com
Grafika (tło): Olga Sułek

Skip to content Click to listen highlighted text!