Aneta Grabowska – „Przedszkole pani Matyldy. Zosia i złote serce”
Czy słyszycie już dźwięk malutkiego dzwoneczka? To pani Matylda zaprasza do swojego przedszkola! Czym nas dzisiaj zaskoczy i co nam wyjaśni? Tego nie domyślają się nawet jej dzielne Zuchy. Jednak bez dwóch zdań, pomysłowa i energiczna przedszkolanka szykuje dla Was coś absolutnie specjalnego! Dlaczego wolno (a nawet warto) kraść z kolegą konie? Czemu opłaca się poznawać zwłaszcza te łyse? Jaką wartość ma złote serce taty? I czym są te całe związki frazeologiczne?!
Tematy zaspokajające dziecięce „co”, „jak”, „dlaczego”, nauczycielka wprost do pokochania i przedszkolaki jedyne w swoim rodzaju – brakuje tylko Was!
Książeczka wprowadza dzieci w piękny i bogaty świat języka.
Karen Swan – „To ostatnie lato”
Lato 1930 roku. Młoda i utalentowana Effie Gillies całe swe życie mieszka na szkockiej wyspie St Kilda. To tu, w tym dzikim, oddalonym od świata zakątku po raz pierwszy spotyka przystojnego lorda Dumfriesa, w którym się zakochuje. Po kilku miesiącach ścieżki tych dwojga ponownie się splatają… Effie, zmuszona do opuszczenia swej pięknej wyspy wraz z innymi mieszkańcami, trafia do posiadłości lorda. Łączy ich uczucie, jednak w otoczeniu dziedzica rodu nie ma zgody na związek między osobami z tak różnych światów! Kiedy wkrótce po ewakuacji na wyspie zostaje znalezione ciało, wybucha skandal. Marzenia Effie o przyszłym szczęśliwym życiu zdają się lec w gruzach…
Tamara Rosier – „ADHD. Twój mózg jest OK”
TWÓJ MÓZG JEST OK, a ta książka pokaże ci JAK LEPIEJ NIM ZARZĄDZAĆ.
Osoby z ADHD, z uwagi na budowę swojego mózgu, do zarządzania sobą wykorzystują niepokój i motywują się stresem. Dzięki temu łatwiej jest im doprowadzać sprawy do końca i robić rzeczy, na które nie mają ochoty. Planowanie last minute i „dopalanie się” złością to dla nich codzienność. Ale taka strategia stanowi ogromne obciążenie dla organizmu i wyczerpuje ich energię.
ŻYCIE Z ADHD NIE MUSI TAK WYGLĄDAĆ.
Dr Tamara Rosier jest mamą czwórki dzieci, z których troje ma ADHD. Sama również jest osobą nieneurotypową. W swojej rewolucyjnej książce przedstawia nowatorski program COACHINGU ADHD, który pomoże ci zhakować swój mózg.
Dowiedz się, jak wyznaczać zdrowe granice w sferze emocji i chronić momenty szczytowej produktywności. Poznaj metody takie jak plansza operacyjna, trening wyobrażeniowy i drabina zdrowia emocjonalnego, które pozwolą ci poprawić wydajność, lepiej radzić sobie z zadaniami w pracy, zrewidować błędne przekonania o sobie i poprawić komunikację z bliskimi.
Autorka, doświadczona trenerka, podpowiada rodzicom dzieci z ADHD, jak wychować je na pewnych siebie dorosłych.
DZIĘKI TYM WSKAZÓWKOM I STRATEGIOM ŻYCIE Z ADHD STANIE SIĘ ŁATWIEJSZE.
Książkę ADHD. Twój mózg jest OK poleca najlepszy specjalista od ADHD w Polsce, psychiatra dr Tomasz Kowalczyk, który był inicjatorem wydania jej po polsku:
To pierwsza książka o ADHD, w której autorka nie dość, że identyfikuje negatywne źródła motywacji, przedstawia sposoby na to, jak realnie, metodycznie, ale i w przystępny sposób zapobiec ich pojawianiu się.
POKOCHAJ SWÓJ MÓZG I ŻYJ LEPIEJ Z ADHD!
Piotr Kościelny – „Zły”
Wrocław, szare czasy PRL- u.
We wrocławskich Świniarach zaginęła młoda kobieta. Milicja prowadzi sprawę zaginięcia, ale porucznik Adam Kozłowski jest przekonany, że kobieta została zamordowana. Tylko Henryk Kolasa i jego przyszła teściowa wiedzą, co tak naprawdę się wydarzyło. Mężczyzna pod wpływem impulsu zabił Anetę Sadowską i ukrył ciało. Kolasa w zbrodnię wrabia niewinnego człowieka. Milicja dokonuje zatrzymania pewna, że złapała mordercę.
Parę lat później Kolasa uderza ponownie. Z jego rąk ginie kilka kobiet. Kozłowski jest przekonany, że ma do czynienia z seryjnym mordercą, ale początkowo nikt mu nie wierzy.
Czy śledczym uda się powstrzymać psychopatę?
Czy milicja tym razem trafnie wytypuję sprawcę?
Anke Kuhl, Frida Nilsson – „Ebba i Gawron. Szalona podróż”
Zwariowana opowieść o przyjaźni dziewczynki z pewną niezwykłą wroną – oraz o podążaniu za marzeniami. Pełen humoru debiut Fridy Nilsson, autorki Hedwigi.
Rezolutny Wrona od wczesnego dzieciństwa nie ma kontaktu z rodzicami. Nigdy jednak nie przestał marzyć, żeby znów się z nimi spotkać, choć zostało mu po nich tylko zdjęcie sprzed lat. Na szczęście poznał Ebbę, swoją najlepszą przyjaciółkę. Pomysłowa dziewczynka i wygadany, choć nieco rozkojarzony ptak układają szczegółowy plan i wyruszają na wyprawę autostopem aż do szwedzko-norweskiej granicy. To tam Wrona ostatni raz widział się z mamą i tatą. Droga okaże się jednak znacznie bardziej kręta, niż sądzili, i niejednym ich zaskoczy. Sepleniący tirowiec w trasie non-stop do Niemiec? Proszę bardzo. Przejażdżka drezyną z francuskim turystą? Czemu nie. Ucieczka z hotelu sportowym autem? No pewnie. A to dopiero początek. Co czeka przyjaciół u celu tej niezwykłej podróży?
Rafał Witek – „Statek gagatek”
Rejs Gagatkiem to nie lada przygoda. Statek jest kolorowy, kapitan muzykalny, posiłki przepyszne, a pasażerowie jedyni w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że podróż obfituje w niespodzianki. Czy załodze uda się dotrzeć do Honolulu? Ahoj przygodo! „Statek Gagatek” Rafała Witka to słoneczna opowieść dla tych czytelniczek i czytelników, którzy dopiero uczą się składać słowa. Baloniki i lampki na rufie Gagatka narysowała Jola Richter-Magnuszewska.
Maria Isabel Sanchez Vegara- „Mali Wielcy. Taylor Swift”
Mała Taylor dorastała na plantacji choinek w Pensylwanii. Już w dzieciństwie pokochała muzykę, która stała się jej pasją. Pobierała lekcje śpiewu i aktorstwa, brała udział w konkursach i występowała na lokalnych scenach. Mimo że rówieśnicy jej nie akceptowali, nie przestawała wierzyć w siebie. Pisała piosenki inspirowane własnymi doświadczeniami i uczyła się gry na gitarze. Poruszające utwory z pierwszego albumu wokalistki z miejsca podbiły serca słuchaczy, którzy utożsamiali się z ich przekazem. Każda kolejna płyta powiększała grono jej fanów. Wkrótce Taylor stała się megagwiazdą, ustanawiała rekordy sprzedaży płyt i frekwencji na koncertach, zdobyła niezliczone nagrody. Zaangażowała się w obronę praw kobiet i działalność społeczną. Magazyn „Time” uhonorował ją tytułem Człowieka Roku 2023. Oto niezwykła historia Taylor Swift, dziewczynki zafascynowanej muzyką, która dzięki talentowi i determinacji podbiła świat i została jedną z najpopularniejszych i najbardziej podziwianych artystek naszych czasów.
Peter V. Brett – „Ukryta królowa. Księga 2”
Demony znów gromadzą siły. Walka jeszcze się nie rozstrzygnęła. Świat oczekuje, że Olive stanie na czele armii, wszak jako córka Jardira jest przeznaczona do roli przywódczyni i zbawicielki. „Rój to miejsce mocy Alagai Ka. Dzieło jego życia. Tam odbędzie się prawdziwa walka, nie w Kryjówce. I tam właśnie musiałam się udać nawet jeśli oznaczało to, że moi przyjaciele i może nawet matka, nigdy mi tego nie wybaczą.“ Darin Bales wydaje się być jedynym, który ma największe szanse przedostać się do Kryjówki. Jego nienaturalnie wyostrzone zmysły może nie dają się łatwo okiełznać, ale stanowią potężną broń. Odważy się na wszystko, aby zorganizować ratunek dla najbliższych, zanim nowa Królowa przyjdzie na świat. Olive i Darin choć własnymi ścieżkami, muszą podążyć w kierunku, którego sami by nie wybrali. I zmierzyć się z otchłanią, dla której nie byli przeznaczeni. Jeśli im się nie uda, ludzkość może nie przetrwać.
Vienna Pharaon – „Traumy dzieciństwa. Jak przełamanie rodzinnych wzorców może uwolnić nasze życie i miłość”
Vienna Pharaon omawia proces uzdrowienia i pomaga zrozumieć zasady funkcjonowania rodziny, w której się wychowaliśmy, oraz odkryć, co w tym systemie działało, a co nie. Niezaleczony ból z powodu zranień z dzieciństwa przejawia się w naszych zachowaniach w dorosłym życiu w zaskakujący sposób: od problemów w pracy po zmagania interpersonalne. Teraz, uzbrojeni w wiedzę na temat naszej przeszłości, możemy przeprogramować nawyki, aby znacząco poprawić więzi z innymi i zmienić na lepsze całe swoje życie, teraźniejsze i przyszłe.
Olga Rudnicka – „Płacz i płać! Potknąć się… w drodze po trupach”
Jagoda jest wredną suką, idącą do celu po trupach. Nie ma rodziny, dzieci ani psa, ma za to karierę. Do czasu, aż pewnego dnia ktoś odpłaca jej pięknym za nadobne i dziewczyna z dnia na dzień traci wszystko.
Bez przyjaciół, bez szans na pracę w środowisku, w którym stała się pośmiewiskiem, przyjmuje propozycję dalekiego krewnego i wyjeżdża, by poprowadzić pensjonat.
Na miejscu okazuje się, że to nie koniec jej problemów, lecz dopiero początek. Praca, która na nią czeka, to etat sprzątaczki i podkuchennej. Mieszkanie, które jej obiecano, to tylko pokój nad stajnią, z dostępem do łazienki, w dodatku dzielony z pomocą stajenną. Daleki krewny zaś to kuzynka jej babci, stawiająca sobie za cel wydanie Jagody za mąż za miejscowego wdowca z trójką dzieci. A tajemniczy prześladowca wciąż podąża jej śladem, nie dając o sobie zapomnieć…
Toshikazu Kawaguchi – „Zanim się pożegnamy”
Czwarta część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”!
Historie o pożegnaniach, rozstaniach i magicznej kawiarni Funiculi Funicula, którą otacza aura tajemnicy. Bywalcy tej kawiarni doskonale wiedzą o możliwości odbycia niezwykłej podróże w czasie, dzięki podawanej tu kawie. Aby przenieść się do przeszłości, trzeba podjąć ryzyko i trzymać się ścisłych zasad. Najważniejsza z nich to konieczność powrotu do teraźniejszości, zanim wystygnie kawa.
W kontynuacji bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi wprowadza czytelników w świat nowych gości kawiarni, którzy dostają szansę, by powiedzieć to, na co wcześniej nie mieli odwagi lub czego nie byli świadomi przed bolesnym rozstaniem z bliskimi. Poznajemy historie:
męża, który ma jeszcze coś ważnego do przekazania żonie,
kobiety, która nie mogła pożegnać się ze swoim psem, – dziewczyny, która zwlekała z odpowiedzią na oświadczyny,
córki, która chciała zerwać relacje z ojcem.
Wszystkie opowieści w książce są fikcyjne, oprócz czwartego rozdziału, gdzie autor nawiązuje do tragicznych wydarzeń z historii Japonii – największego trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku, które wciąż pozostają żywe w pamięci Japończyków.
Mistrzowsko snując opowieść, Kawaguchi ponownie zaprasza nas do refleksji nad życiem, relacjami i decyzjami, które każdy z nas musi podjąć.
A gdybyś Ty mógł przenieść się w czasie? Kogo chciałbyś spotkać?
Karolina Wilczyńska – „Święta pachnące wspomnieniami”
Zerknij przez uchylone drzwi i wsłuchaj się w historie pachnące świerkiem i piernikami.
We Wrzosowej Polanie nastał wyjątkowy czas. Wszyscy mieszkańcy i ich przyjaciele przygotowują się do tego szczególnego dnia w roku: sprzątają, gotują tradycyjne potrawy, dekorują choinkę. Po wigilijnej kolacji zaczynają zabawę w świąteczne opowieści. To dobra okazja, by przywołać wspomnienia z dawnych lat.
Poznaj sekrety mieszkańców tego wyjątkowego domu i ich bliskich. Ich opowieści wzruszą do łez, otulą serca, skłonią do refleksji i udowodnią, że mimo wielu przeciwności losu gdzieś za rogiem na każdego z nas czekają miłość i szczęście.
Wrzosowa Polana to magiczne miejsce, które skrywa wiele tajemnic. Tu wszystko jest możliwe, szczególnie w Wigilię.
Stanisław Cat-Mackiewicz – „Historia Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939”
„Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.
Rozbiory Polski poprzedzone były chwilą odrodzenia narodowego. Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, zawarł przymierze zaczepno-odporne z Prusami, skierowane przeciw Rosji. Sejm ten potrafił stworzyć wojsko, skarb, przeprowadzić wielkie reformy ustrojowe i społeczne. Prusy żądają od Polski w zamian za przymierze antyrosyjskie Gdańska i Torunia. Polska odmawia. Prusy zdradzają nas, układają się z Rosją, która druzgocze Polskę, dzieląc się jej terytorium z Prusami i Austrią. Historia ta dość dokładnie przypomina ostatnią historię sprzed 1 września 1939 roku” (Stanisław Cat-Mackiewicz).
Madeline Miller – „Kirke”
Jeśli chcesz wiedzieć, kim jesteś, zawalcz o swoje miejsce w świecie.
Kirke długo nie wiedziała, kim jest. Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom. A wtedy zaczęli się bać.
Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi była zmuszona sobie radzić sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.
Sabina Waszut – „Stracone pokolenie”
Finałowy tom serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziem w rękach nazistów.
Jest rok 1946. Oficjalnie wojna dobiegła końca, ale pokój to wciąż puste słowo… Nie jest bezpiecznie ani w Świebodzicach, od niedawna polskim mieście, ani w Bad Saarow, niemieckim uzdrowisku położonym w radzieckiej strefie okupacyjnej.
Ruth wraz z maleńką Viktorią znowu wyrusza w drogę. Wierzy, że powrót do rodzinnego domu pomoże jej pogodzić się ze stratą ukochanego Tobiasa. Przed kobietą ważne zadanie – musi podjąć decyzję dotyczącą dokumentów dzieci porwanych przez Lebensborn.
Tymczasem powojenna rzeczywistość zaskakuje ją na każdym kroku. Nawet pod dachem rodziców musi walczyć o spokojną przyszłość dla siebie i córeczki.
Trzeci tom serii MATKI RZESZY to wstrząsająca podróż przez zniszczone polskie i niemieckie miasteczka aż do zrujnowanego, podzielonego na strefy Berlina. Czy właśnie tam Ruth znajdzie bezpieczną przystań i odzyska wiarę w siłę miłości?
Monika Michalik – „Zapach pustyni”
Kiedy w firmie, w której pracuje Malwina, pojawia się możliwość wyjazdu na trzymiesięczny kontrakt do Dubaju, kobieta jest rozdarta. Praca w Emiratach Arabskich to jej marzenie, ale… Ma przecież Marcina, z którym nie chce się rozstawać.
Ibrahim przygotowuje się do poślubienia Ayeshy. Wierzy, że małżeństwo zaaranżowane przez rodziców zapewni mu miłość i fuzję rodzinnych przedsiębiorstw.
Ibrahima i uroczą Polkę łączy tylko praca. Oboje są w szczęśliwych związkach i nie szukają żadnych przygód. Jednak nieoczekiwanie dla nich znajomość przeradza się w coś więcej. Różnice kulturowe stopniowo zanikają, a głos coraz częściej zabiera serce.
Czy związek Malwiny i Marcina przetrwa trudne chwile rozstania? I czy Ibrahim zazna uczucia, którego tak pragnie? A może los szykuje dla nich zupełnie inną niespodziankę?
Zapach pustyni to ciepła jak pustynny piasek opowieść o bliskości. Kusi aromatem kardamonu i szafranu. Zachęca, by wraz z bohaterami dotknąć magicznego Dubaju oraz skosztować miłości, dla której nieistotne jest pochodzenie czy status.
Ian Fleming – „Casino Royale”
JAMES BOND PROWADZI ŚMIERTELNĄ ROZGRYWKĘ W PIERWSZEJ, LEGENDARNEJ POWIEŚCI IANA FLEMINGA Z CYKLU O AGENCIE 007!
Le Chiffre to bezwzględny agent i księgowy radzieckiej komórki dywersyjnej we Francji, jednak po sprzeniewierzeniu funduszy należących do klienta jest na krawędzi bankructwa. Zabiera z kasy resztę pieniędzy i w nadziei na odrobienie strat zwabia do kasyna kilkunastu bogatych hazardzistów, by zagrać z nimi w bakarata o wysokie stawki.
Brytyjskie tajne służby pragną jednak wyrwać z Europy ten czerwony cierń. Do akcji wkracza najlepszy karciarz wśród agentów, James Bond, który ma doprowadzić Le Chiffre’a do ostatecznego upadku. Gdy karty mu nie sprzyjają, a złowrogi Smiersz grozi śmiercią zarówno jemu, jak i pięknej sojuszniczce, Vesper Lynd, 007 musi liczyć na odmianę losu, zanim rzuci na szalę życie ich obojga.
Rick Riordan – „Gniew potrójnej bogini”
Percy Jackson, uczeń ostatniej klasy liceum, potrzebuje trzech listów rekomendacyjnych od greckich bogów, aby się dostać na Uniwersytet Nowego Rzymu. Na pierwszy zasłużył, kiedy odzyskał puchar Ganimedesa. Tym razem to sama Hekate proponuje Percy’emu, że napisze mu taki list – wystarczy, że chłopak popilnuje jej zwierząt: tchórzycy Gale i piekielnej ogarzycy Hekuby, w tygodniu halloweenowym, podczas którego bogini uda się w podróż. Nic prostszego, prawda?
Percy, Annabeth i Grover wprowadzają się do rezydencji Hekate i zapoznają z humorzastymi, budzącymi grozę zwierzętami… Zakazano im dotykać pewnych rzeczy w domu bogini, jednak pod nieobecność Percy’ego i Annabeth Grover nie potrafi się powstrzymać i wypija truskawkowy eliksir w laboratorium. Przemienia się wówczas w ogromnego kozła i kiedy szaleje w rezydencji, niszcząc wszystko, co się da, Gale i Hekuba uciekają. Trójka przyjaciół musi je odnaleźć i doprowadzić dwór Hekate do porządku przed jej powrotem. Będą do tego potrzebowali szczęścia, sprytu właściwego półbogom oraz pomocy starych i nowych przyjaciół.
Anna Andrusyszyn – „Nata i czarownice”
Na czas wyjazdu mamy Nata miała zostać pod opieką trzech sympatycznych staruszek… Szkoda tylko, że mama zapomniała wspomnieć, że staruszki to emerytowane czarownice, a domem rodzinnym Naty zainteresują się potężni czarodzieje. To trochę komplikuje sytuację!
Nowe obowiązki związane z opieką nad Natą burzą też spokój Trzykrotek, trzech czarownic, dzielących dom ze złośliwym gadającym kotem Lukrecjuszem i lamą Łucją. Oczywiście nie mogą zdradzić, że nie są zwykłymi staruszkami. Tylko jak bez ujawniania czarodziejskich mocy mają poradzić sobie z przebojową ośmiolatką? Prawdziwe kłopoty zaczną się jednak dopiero wraz z pojawieniem się wrogiego czarodzieja, łasego na spadek ukryty w ogrodzie, i innych tajemniczych person…
Nata poradzi sobie z pierwszymi przygodami. Ale w końcu nadejdzie chyba czas na interwencję kogoś potężniejszego… Wygląda na to, że Nata musi się jeszcze wiele dowiedzieć o sobie i o swojej rodzinie.
Dla wszystkich czytelników, którzy lubią smak zagadek, szaleństwo przygód i sporą dawkę humoru! Nawet nie wyobrażacie sobie, jak zwariowane może być życie u boku trzech sympatycznych czarownic, nawet tych emerytowanych.
Agnieszka Janiszewska – „W mroku”
Poruszająca historia o odnajdywaniu siebie w mroku przeszłości.Warszawa, 2006 rok. Po latach pobytu za granicą do Polski przylatuje Katarzyna Jaworska wraz z córką Karoliną. Najważniejszym celem ich podróży jest sprzedaż rodzinnego domu Katarzyny w podwarszawskim Pomiechowie. Wizyta w kraju to dla obu kobiet nie tylko okazja do odwiedzenia miejsc i ludzi, za którymi skrycie tęskniły, ale przede wszystkim – do konfrontacji z przeszłością. A ta kryje w sobie mnóstwo bolesnych tajemnic i trudnych emocji, które niegdyś stały się powodem decyzji o opuszczeniu kraju. Dla Karoliny to być może ostatnia szansa, by uporać się z poczuciem winy i naprawić relacje z najbliższymi. Dla Katarzyny – pretekst do zdobycia się na szczerość wobec siebie samej i wobec tych, których uważała za przyjaciół. Czy uda im się wyjść z cienia wspomnień i zacząć żyć na nowo?
Clive Cussler, Dirk Cussler – „Diabelskie morze”
Od ośnieżonych szczytów Himalajów, przez tajwańskie i hinduskie muzea, po niebezpieczne głębiny Pacyfiku trwa szalony wyścig o odnalezienie buddyjskiego artefaktu i walka z bezwzględnymi chińskimi komandosami. Stawką jest ocalenie pewnej religii, a może nawet całego świata…
Rok 1959: Grupa tybetańskich komandosów przy udziale CIA ma po kryjomu ewakuować z Lhasy Dalajlamę, którego władze komunistycznych Chin chcą wtrącić do więzienia po wybuchu powstania w stolicy. Niestety akcja zostaje udaremniona, a samolot, którym przylecieli spadochroniarze, zostaje uszkodzony podczas ucieczki i rozbija się w górach. Ginie również ładunek zabrany z buddyjskiego klasztoru Neczung.
Rok 2022: Chińczycy wystrzeliwują próbny pocisk manewrujący, który tonie w Morzu Południowochińskim, bo jego konstrukcja nie wytrzymała ekstremalnie wysokiej temperatury spowodowanej tarciem podczas lotu z nieprawdopodobną szybkością 30 000 km na godzinę. Kontrola Przestrzeni Powietrznej w Pekinie natychmiast wysyła oddział specjalny, by odzyskać pocisk. Gdy w tym samym czasie Dirk Pitt i jego dzieci – Dirk i Summer – prowadzą badania w pobliżu Filipin, ich statek prawie zatapia monstrualna fala, która pojawiła się znikąd. Spiesząc na ratunek zalanym przez wodę wyspiarzom, Pitt odkrywa, że fala wyrzuciła na brzeg stary samolot transportowy.
Ale zanim uda mu się zgłębić tę tajemnicę, natrafia na następną i musi ubiec chińskich wojskowych, by odnaleźć zaginiony pocisk hipersoniczny. A poszukiwania prowadzą do ujawnienia istnienia broni, mogącej wywołać III wojnę światową.
Phil Hickes – „Aveline Jones i przeklęty kurhan”
Aveline Jones na tropie tajemniczego zaginięcia!
Nie tak miały wyglądać ferie świąteczne Aveline Jones… Zamiast beztrosko spędzać czas na jedzeniu czekoladek i oglądaniu filmów, dziewczyna musi rozwiązać kolejną tajemniczą sprawę…
Tym razem Aveline wsiada do pociągu i udaje się do Scarbury – wioski, na terenie której ponad dziesięć lat temu zaginął wujek Rowan. Czy te wszystkie plotki o tajemniczych zjawiskach w wiosce są prawdziwe? Jaki związek mają ze zniknięciem członka rodziny Jones?
Aveline, z pomocą swojego przyjaciela Harolda, stara się rozwikłać zagadkę zaginięcia swojego wujka, który pewnego grudniowego wieczoru wyszedł z domu i już nigdy nie wrócił. W trakcie poszukiwań dziewczyna odkrywa dziwne zjawiska i poznaje lokalne legendy, które zdają się ściśle powiązane ze zniknięciem mężczyzny. Aveline próbuje połączyć fakty i rozwiązać zagadkę, dużo bardziej skomplikowaną i niebezpieczną, niż mogłoby się wydawać…
Mateusz Miga – „Erling Haaland. Sportowi giganci”
Świat widział już rozmaitych napastników. Takich, którzy potrafili okiwać pół drużyny przeciwnej, ale brakowało im siły fizycznej. Siłaczy będących w stanie przepchnąć najsilniejszego rywala, ale nie zawsze radzących sobie z płatającą im figle piłką. Byli też inni – szybcy jak wiatr, jednak po drodze do bramki… zapominający, co chcieli zrobić.I nagle pojawił się on – napastnik wysoki i szybki równocześnie. Silny i dynamiczny. Pracowity i dobry technicznie. Do futbolowego świata wdarł się przebojem. Na boisku nie do pomylenia z nikim – dryblas z długimi blond włosami i szerokim uśmiechem – był też nie do zatrzymania, a gole zwykł strzelać seriami. ERLING HAALAND jest fenomenem. Długie nogi odziedziczył po mamie i babci, ale na piłkarski szczyt doszedł sam ciężką pracą, zasługując na miano najlepszego napastnika w historii Norwegii.Jak to było – dowiesz się z tej książki.
Catherine Hapka – „Pracowity dzień. Disney Kubuś i Przyjaciele”
Opowieść dla dziecka i dla rodzica – o tym, w jak piękny sposób można celebrować codzienne życie Od samego ranka Kubuś próbuje przegonić nudę i zapomnieć o głodzie – wyrusza więc do Stumilowego Lasu w nadziei, że spotka kogoś, z kim czas upłynie mu szybciej. Po drodze napotka nie tylko swoich przyjaciół – Prosiaczka, Tygrysa, Królika, Sowę, Maleństwo i Kłapouchego – ale także mnóstwo leśnych zwierząt, takich jak ptaszki, pszczoły, koniki polne, świerszcze, wiewiórki, jelonki, lisy i żaby. Każde z nich ma niestety jakieś zajęcie, które pochłania go bez reszty, i nie może poświęcić czasu Puchatkowi. Jednak dzięki nim Kubuś dowiaduje się, że obserwowanie przyrody może być bardzo interesującym zajęciem! W serii ukazały się następujące książki: „Dzień w ogrodzie”, „Pierwszy śnieg”, „Gwiazdko, spełnij me życzenie”.
Sławomir Koper – „W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach”
Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po
przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Nie można wymazać dorobku cywilizacyjnego polskich miast i dworów Ukrainy.
Tę ziemię nasi rodacy kochali, za jej obronę płacili własną krwią.
Podróż po Ukrainie, to wędrówka śladami polskości, reliktami naszej przeszłości, kościołów, zamków i dworów. I chociaż miasta, wsie i ulice noszą często już inne nazwy, a władze sowieckie uczyniły wiele, aby zatrzeć ślady naszej kultury, to nie udało się zniszczyć kilkuset lat polskiej tradycji.
Katarzyna Grochola – „Wyluzuj, kobieto!”
Nie sztuką jest zatrzymać upływ czasu. Sztuką jest wyluzować w każdym wieku.
Katarzyna Grochola, dorastające dzieci i nadopiekuńcze matki. Uzdrawiająca opowieść o dystansie, którego wszyscy potrzebujemy nabrać. Pora dać sobie odetchnąć!
W życiu matki nadchodzi taka chwila, gdy musi zmierzyć się z największym przeciwnikiem – utratą kontroli. U Wiki ta utrata przybrała postać Agaty – narzeczonej syna, Piotrusia. Przecież to matka jest najważniejsza, to ona najlepiej o wszystko zadba. Wyluzować? Nigdy w życiu!
Czy chodzi o wieczne ogarnianie nieogarniętego życia rodzinnego? Czy może pępowinę, która oplata wszystkich dookoła? Czy o – narzucane nierzadko przez samą siebie – konwenanse i ograniczenia?
Mistrzyni polskiej literatury obyczajowej mówi: czas dojrzeć, spuścić z łańcucha i się śmiać. Ile jest w Tobie z Wiki, ile z Grocholi, ile z matki Polki? Przestań gryźć się w język i usłysz: wyluzuj!
Ernest Hemingway – „Komu bije dzwon”
„Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie”
Do grupy republikańskich partyzantów działającej w górach na południu Hiszpanii, na terenie kontrolowanym przez faszystów, zostaje wysłany młody amerykański ochotnik. Robert Jordan ma za zadanie wysadzić strategiczny most w określonym czasie, aby ułatwić jednoczesny atak republikanów na miasto Segowia. W ciągu trzech dni spędzonych wysoko w górach Jordan mierzy się z niebezpieczeństwami wojny, ale też zawiązuje braterstwo broni z antyfaszystowskimi partyzantami. I tam spotyka Marię, młodą kobietę, która uciekła przed bojownikami generała Franco…
Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra – „Uwierz w siebie, Pinku! Książka o pewności siebie i motywacji wewnętrznej dla dzieci i rodziców trochę też”
Kilkukrotnie nominowana do nagrody Bestsellery Empiku!
Pinka znają już chyba wszyscy. To mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Od kilku lat Pink wspiera dzieci w odkrywaniu własnej wartości, radzeniu sobie z emocjami i lękami, odnajdywaniu odwagi i wiary w swoje możliwości.
… W każdym z nas tkwi potencjał, czyli możliwości i zdolności, jakie posiadamy. Są jak ziarenko.
… Jak ziarenko? Nie rozumiem.
… Jeśli je pielęgnujesz, może się rozwinąć w piękną, wielką roślinę. Dlatego warto je odkryć.
… To jakie ja mam zdolności?
… Zastanów się, Pinku. Myślę, że właśnie na tym polega twoje zadanie.
Ty też masz potencjał, wiesz? Czyli wszystko to, w czym jesteś dobry/dobra i co sprawia Ci satysfakcję. Dzięki temu nabierasz pewności siebie i wiary w swoje umiejętności, a także przekonania, że możesz osiągnąć to, czego chcesz, mimo trudności. To ogromna moc, którą i Ty, i Pink możecie w sobie odkryć.
POMÓŻ PINKOWI STAĆ SIĘ BARDZIEJ PEWNYM SIEBIE I UWIERZYĆ W SWOJE MOŻLIWOŚCI!
Książka dla czytelników powyżej szóstego roku życia.
Matthieu Choquet, Philippe Fenech – „Idefiks i Nieugięci: Idefiks i druid. Tom 5”
„Idefiks i Nieugięci: Idefiks i druid” – Jest 52 rok p.n.e. Cała Lutecja jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie!
Grupa nieugiętych zwierząt dowodzona przez Idefiksa nadal opiera się najeźdźcy!
Po pokonaniu galijskiego przywódcy Kamulogena przez generała Labienusa dzielny piesek Idefiks organizuje ruch oporu, żeby bronić galijskiego miasta przed rzymskim okupantem. Idefiks wraz ze swoją przyjaciółką Frygą, kocicą Przecherą i buldogiem Rygoriksem przychodzi z pomocą tym, którzy ponieśli konsekwencje rzymskiej okupacji… Na Teutatesa, tak im dadzą popalić, że Rzymianie zapomną od tego języka (łacińskiego) w gębach!
Co łączy tajemnicze porwania luteckich psów, kradzież torby z eliksirami druida Panoramiksa oraz nagły poryw serca generała Labienusa? Otóż odpowiedź jest jedna. To grupka Nieugiętych, która z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem rzuca się w kolejny wir przygód, narażając swoje życie, aby rozwiązać pewną kryminalną zagadkę. Zwierzęta nawet nie przypuszczają, że dzięki niej odkryją niezwykłą moc przyjaźni, która pozwoli im pokonać własne ograniczenia!
Niniejszy, piąty już, album zawiera jedną długa opowieść.
Józef Kański – „Przewodnik operowy”
Popularny przewodnik operowy w nowej odsłonie! Autor dodał opisy 30 nowych oper, w tym „Sen nocy letniej” Brittena, „Pułapka” Krauzego czy „Maria Stuart” Donizettiego. Całość została zaktualizowana, zyskała też atrakcyjną szatę graficzną.
Jan Osiecki – „Irena Santor. Tych lat nie odda nikt”
Artystyczny i osobisty portret pierwszej damy polskiej piosenki.
Irena Santor na estradzie była obecna dłużej niż Tina Turner, a równie długo jak Rolling Stonesi. Występowała między innymi przed Królową Matką, czyli Elżbietą Bowes-Lyon, Stalinem, Mao Zedongiem, Janem Pawłem II.
Jej historia to ucieleśnienie mitu – a raczej prawdy – że wszystko jest możliwe. Dziewczynka z robotniczej rodziny, urodzona na zapadłej wsi, szczyty popularności osiągnęła wyłącznie dzięki talentowi i uporowi w dążeniu do celu. I choć oficjalnie ogłosiła zakończenie kariery, wierna publiczność wciąż czeka na powrót swojej gwiazdy!
Anna H. Niemczynow – „Moc słabości”
Moc w słabości się doskonali, a nic, co ludzkie, nie jest nam obce.
Na drodze ziemskiej wędrówki doświadczamy różnego rodzaju zdarzeń. W dobie mediów społecznościowych chętnie dzielimy się tym, co może wywołać podziw. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że za kurtyną szeroko pojętego sukcesu toczy się życie zwykłego śmiertelnika. Do tej zwykłości, po raz kolejny, zaprasza nas Niemczynow.
Odrzucenie przez osoby najbliższe, doświadczenia z wymiarem sprawiedliwości, problemy z poczuciem własnej wartości – nie odniosły zwycięstwa nad głoszoną przez autorkę tezą, że cokolwiek nas w życiu spotka, nie należy zamykać serca na drugiego człowieka i miłość.
Czytelnik – wciągnięty w wir wydarzeń pozbawionych przykrywki fikcji – otrzymuje kolejną porcję dowodów na to, że spokojna codzienność nie zależy od stanu posiadania, lecz od tego, co nosimy w najpilniej przez nas strzeżonych zakamarkach duszy.
Można oszukać cały świat. Można próbować oszukać siebie. Lecz prędzej czy później prawda o nas samych nas dogania.
Moc użytych tu słów jest wynikiem walki stoczonej na polu ludzkiej słabości – walki AUTENTYCZNEJ. Walki, która szokuje i nie pozwala oderwać się od lektury.
Ilona Gołębiewska – „Dam sobie radę”
Internetowy sukces, który jest spełnieniem marzeń.
Życie oparte na pozorach.
Zagubienie, niespełniona miłość, wielka tęsknota.
Magda Kordas mieszka w Wiedniu. Pracuje w firmie Davo, zajmującej się projektami marketingowymi. Żyje w związku z dużo starszym od niej Karlem. Nie jest to wielka miłość, raczej układ oparty na wzajemnych korzyściach. Jej życie wydaje się być poukładane. A co najważniejsze, wiedzie je z dala od swojej rodziny.
Michał Zamojski – młody, przystojny, z sukcesami na koncie. On i Magda byli kiedyś parą, która nie widziała świata poza sobą. Zakochani. Zaangażowani. Planujący wspólne życie. Do czasu, kiedy ktoś stanął im na drodze. Tyle wystarczyło, by ich marzenia legły w gruzach. Spotykają się po kilku latach, kiedy wskutek przykrych wydarzeń Magda decyduje się wrócić do Warszawy i zatrzymuje się u przyjaciółki Karo. Znowu zaczyna od nowa.
Życie stawia przed nią wiele wyzwań – musi poradzić sobie w nowej pracy, stara się przekuć swoją pasję gotowania w internetową rozpoznawalność i na nowo uczy się stawiać granice matce, która wkracza do jej życia. Pewnego dnia odkrywa również, że Michał mierzy się z ogromną tragedią. Nie myśląc wiele postanawia mu pomóc, czym wywołuje lawinę zdarzeń.
Czy Magda będzie w stanie wybaczyć matce? Czy to prawda, że pierwsza miłość jest tą najważniejszą? Czy warto ryzykować i postawić wszystko na jedną kartę?
Czasami bardzo łatwo pomylić pozorny sukces z tym, co naprawdę jest drogą do szczęścia…
Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com
Grafika (tło): Olga Sułek