Anna Sakowicz – „Kamienica Schopenhauerów”
Dawniej Dwór Artusa, zachwycający wnętrzami symbol kultury mieszczańskiej, był owianym złą sławą miejscem znanym z pijackich burd. Taki był właśnie osiemnastowieczny Danzig – piękno, przepych i bogactwo skrywały mroczne zakamarki i ponurą przeszłość…
Frieda próbuje realizować swoje marzenia w czasach, kiedy kobiecie pozostawało szybko znaleźć męża lub zdobyć użyteczny fach. W parnej kuchni domu państwa Schopenhauerów zapachy i smaki przenoszą ją do innego świata, tak odmiennego niż zatłoczone nabrzeża Motławy. Tragiczna śmierć ciotki nieoczekiwanie splata jej losy z dwoma rzezimieszkami. Jeden z nich potrafi grą na fujarce poruszać czułe struny ludzkiej duszy i otwierać ich sakiewki. Drugi w poszukiwaniu lepszego jutra nieustannie szuka drogi na skróty i wikła się w szemrane interesy. Czy kamienica, w której wraz z rodzicami mieszka maleńki Arthur Schopenhauer, skrywa mordercę? Komu powinna zaufać Frieda, by nie tylko rozwikłać zagadkę śmierci Anny, ale zyskać szansę na spokojne życie? Dlaczego w Gdańsku wybuchają zamieszki, które sprawią, że zmieni się oblicze miasta?
Kasie West – „Miejsca, których jeszcze nie znamy”
Czas na podróż twojego życia!
Norah nie widziała swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, Skylera, od lat. Na początku rozłąki często rozmawiali, ale ostatnio ich relacje ograniczały się do niezbyt częstych interakcji w mediach społecznościowych. Dlatego Norah nie może się doczekać wspólnej podróży kamperami, którą ich rodziny zaplanowały na lato.
Kiedy Skyler w końcu się pojawia, sprawia wrażenie, jakby wolał być gdzie indziej. Zraniona i zdezorientowana Norah reaguje tym samym. Cały jej świat wywraca się do góry nogami.
Podróż prowadzi jednak Norah i Skylera nowymi drogami i przynosi nowe odkrycia. Wkrótce zobaczą siebie nawzajem w zupełnie innym świetle i dotrą do miejsc, których dotąd nie znali. Czy ich przyjaźń może przerodzić się w coś więcej? Czy na drodze ich uczuciu staną ukrywane od dawna sekrety?
Wojciech Grajkowski, Wojciech Stachyra – „Chorowanie”
W domu państwa Konikowskich, na najwyższej półce kuchennej szafki leży apteczka. To tam Termometr i lekarstwa spędzają większość czasu. Rozmawiają, grają w karty, opowiadają sobie żarty albo po prostu błogo drzemią. Kiedy jednak ktoś z domowników zachoruje, są zawsze gotowe do pomocy. Dzięki tej książce poznacie, jak organizm walczy z infekcją, dlaczego gorączka pomaga pokonać chorobę i jak działają antybiotyki. Kolorowe i zabawne ilustracje Wojciecha Stachyry idealnie współgrają z merytorycznym i pełnym humoru tekstem Wojciecha Grajkowskiego. To doskonała publikacja, która pomoże rodzicom i dzieciom przejść przez trudny czas chorowania.
Nora Roberts – „Słodka zemsta”
Adrianne, córka arabskiego szejka, od dawna obmyśla zemstę na ojcu, który kiedyś skrzywdził jej matkę. Postanawia wykraść z pałacu dumę jego kolekcji, najcenniejszy klejnot świata. Skarbiec jest pilnie strzeżony, lecz nie ma na świecie sejfu, którego nie otworzyłaby Adrianne – zuchwała i nieuchwytna złodziejka biżuterii. Tym razem jednak w ślad za nią podąża były włamywacz, obecnie agent Interpolu.
Edyta Świętek – „Potomkowie złych ludzi”
Zawiłe losy, bolesne doświadczenia i ludzkie słabości.
Do Sandomierza przybywa tajemniczy nieznajomy, bohater wielkiej wojny. Mężczyzna ma za sobą trudną przeszłość, przed którą szuka schronienia. W pierwszych dniach broni przed zbójcami młodego chłopaka i podejmuje pracę przy zakładaniu winnicy. Wkrótce zaprzyjaźnia się z pustelnikiem, znajdując schronienie w jego chacie w Górach Pieprzowych.
Dumna i ambitna Marcjanna marzy o odzyskaniu piekarni, którą jej ojciec oddał za długi, i wdaje się w romans z synem aktualnych właścicieli. Jednak chłopak nie chce się angażować w trwały związek i wykorzystuje sytuację.
Do szesnastoletniej Aliny, siostry Marcjanny, zaleca się stary kawaler. Zrozpaczona dziewczyna nie może liczyć na wsparcie ze strony despotycznego ojca. W jej obronie staje nowy pracownik winnicy mieszkający w pustelniczej chacie. Składa on ojcu dziewczyny zupełnie nieoczekiwaną propozycję.
Agnieszka Jeż – „Przewina”
Dawne sanatorium w Kowalowej zaczyna nowy etap swojej działalności – skrytej i zasłoniętej przed oczami innych. Ani właściciel, ani pacjenci nie chcą rozgłosu. „Ostoja” – to obecna nazwa placówki – przyjmuje bowiem osoby uzależnione, które mają tu zacząć nowe, lepsze życie. Tadeusz Cichosz je kończy. Po kilku dniach pobytu w ośrodku zostaje znaleziony martwy w swoim łóżku.
Komisarz Sonia Kranz tego samego ranka obserwuje, jak w poszczególnych pokojach sanatorium zapalają się i gasną światła. Wydaje się, że to mogłaby być podpowiedź, kto zabił Cichosza. A jednak w tej sprawie nic nie jest oczywiste – ani przyczyna śmierci, ani motywacje tego, kto do niej doprowadził. W toku śledztwa okazuje się, że więcej niż jedna osoba miałaby powód, żeby pozbawić bogatego biznesmena życia, a tropy prowadzą do historii, która wydarzyła się w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Sonia, sąsiadka sanatorium, dopiero teraz ją odkrywa. Nie tylko zresztą tę, zamkniętą w pożółkłej teczce sprawę – także w sferze prywatnej pani komisarz dokonuje odkryć, które domagają się jej reakcji.
Dochodzenie splata się z życiem osobistym Soni Kranz. W obu przypadkach policjantka ma wrażenie, że uczestniczy w rozgrywce, w której inni grają znaczonymi kartami. Jaki będzie finał tych rozdań?
Małgorzata Garkowska – „Droga ucieczki”
Lena niedawno przeprowadziła się do nowego mieszkania, żeby uciec od zaborczego kochanka. Pod wpływem impulsu udaje się wieczorem do pubu, gdzie Filip świętuje ze wspólnikami trzeci rok istnienia swojej firmy. Dziewczyna zauważa, że towarzysząca mu kobieta wsypuje coś do drinka przystojnego rudzielca, więc spontanicznie decyduje się pomóc nieznajomemu.
Filip wszystkie swoje działania podporządkowuje jednej pasji – rolkarstwu. Po sukcesach, które odnosił na tym polu jako zawodnik, postanowił założyć własną firmę, by zająć się projektowaniem skateparków. Lenę poznaje w chwili, gdy za sprawą jego przyjaciół to poukładane życie rozsypuje się jak domek z kart.
Gdy ścieżki tych dwojga się przecinają, ani Lena, ani Filip nie mają pojęcia, że grozi im ogromne niebezpieczeństwo, a tajemnice, które stopniowo wychodzą na światło dzienne, całkowicie odmienią ich los. Ich romans rozpala zmysły, ale jest też trzymającą w napięciu podróżą do najmniej oczywistych zakamarków damsko-męskich relacji. A w poszukiwaniu drogi ucieczki jedna źle podjęta decyzja może doprowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń…
Dorota Prończuk, Gabriela Rzepecka-Weiss – „Kukuryku! Afera w kurniku!”
Kukuryku! Afera w kurniku!
KUUU-KU-RY-KU! KUUU-KU-RY-KU!
Tu Kurnikowa Rozgłośnia Radiowa!
Zaraz wszyscy się dowiecie,
co nowego słychać w świecie!
Każdego dnia redaktor Kukuryk przekazuje mieszkańcom Zagrodna najnowsze wiadomości. Tyle że jego radiowe koleżanki, kury reporterki zamiast poszukać ciekawych informacji przynoszą same plotki. Ba! One je nawet wymyślają. I przez to wszyscy mieszkańcy Zagrodna są ze sobą skłóceni. Wciąż wysłuchują, że a to, że krasula daje lepsze mleko niż inne krowy, a to, że kacze jajka są za małe, że jaja gęsi mają za mało witamin albo że czarna owca nosi niemodne futro. Każdego dnia jeszcze nim się słońce schowa, nowa plotka jest gotowa. Jak to się skończy dla kur i dla rozgłośni radiowej? Czy warto plotkować?
Kerri Maher – „Księgarnia w Paryżu”
Paryż, rok 1919 – miasto miłości i literatury
Amerykanka Sylvia Beach przy jednej z cichych uliczek Paryża otwiera anglojęzyczną księgarnię Shakespeare and Company. Wkrótce atmosfera tego miejsca przyciąga emigracyjną bohemę. To tutaj Ernest Hemingway leczy kaca i wykłóca się z F. Scottem Fitzgeraldem, a Ezra Pound rozpuszcza plotki ze świata wydawniczego. Tylko Gertrude Stein odmawia wizyt w księgarni, ponieważ nie pała zbytnią sympatią do jej najważniejszego bywalca – Jamesa Joyce’a.
Geniusz tego humorzastego Irlandczyka oczarowuje Sylvię do tego stopnia, że dla wydania jego zakazanej powieści ryzykuje wszystko – księgarnię, pieniądze i reputację. To dzięki niej świat może przeczytać Ulissesa – obsceniczne arcydzieło XX wieku. Nawet jeżeli ceną ukazania się powieści jest utrata przyjaźni z Joyce’em.
Kerri Maher napisała powieść dla wszystkich, którzy kochają zapach książek i nie mogą się powstrzymać od spędzania długich godzin w otoczeniu wypełnionych nimi regałów. Idealnie uchwyciła klimat najpopularniejszej księgarni świata i oddała hołd kobiecie, która poświęciła swoje życie literaturze.
Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Valerie Wilding – „Jak różnie mieszkamy. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć”
Chcecie odwiedzić dzieciaki z różnych stron? Zobaczyć, gdzie mieszkają na co dzień; jak wyglądają ich łóżka, pokoje i podwórka? Jakie mają rodziny, zwierzęta i zabawki? Gdzie się uczą i jak spędzają czas? W książce Jak różnie mieszkamy zaglądamy do najróżniejszych domów, mieszkań, apartamentów, chat, baraków, gospodarstw, jurt i łodzi. Dwadzieścioro dzieci z różnych kontynentów oprowadza nas po swoich domach. Jedne mają wiele pokoi, a nawet pięter, inne to skromne chatki. stojące wysoko w górach lub pod ziemią, w buszu i przy brzegu. Każdy z domów jest wyjątkowy tak jak jego mieszkańcy. Dzięki temu, że się różnimy, świat jest taki ciekawy! Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć to seria książek popularyzujących naukę przeznaczona dla starszych przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Dzięki bogatym, kolorowym ilustracjom i ciekawej formie książki wpisują się w zdobywający popularność nurt edukacji edutainment (od angielskiego education – nauka oraz entertainment – rozrywka),którego podstawowym celem jest edukacja poprzez rozrywkę. Poruszana tematyka oraz przystępna forma przekazywania treści sprawiają, że są to doskonałe książki na nagrody szkolne (w konkursach lub na zakończenie roku).
Erin Hunter – „Wojownicy. Świt Klanów #6: Ścieżka Gwiazd”
Koniec, który stał się początkiem
Przywódcy pięciu obozów znaleźli się w impasie. Okrutny włóczęga Harat, niegdyś bliski przyjaciel bezwzględnego tyrana Jednookiego, uprowadził ciężarną partnerkę Nieba Czystego, aby dobić targu z leśnymi kotami. Życie Kwiatu Gwieździstego oraz jej nienarodzonych kociąt w zamian za codzienną część upolowanej zwierzyny. Ogarnięty paniką Niebo Czyste zwraca się o pomoc do pozostałych przywódców. Jedyną nadzieją na ocalenie karmicielki oraz ukrócenie rządów Harata jest zjednoczenie mieszkańców lasu, nadrzecza i wrzosowiska przeciwko wspólnemu wrogowi. Tylko dzięki braterstwu i współpracy dzikie koty będą mogły wkroczyć na ścieżkę, która zaprowadzi ich ku nowej erze wojowniczych klanów.
Anna Szczęsna – „Pałac Luizy”
Klara jest zadowolona ze swojej pracy i mieszkania. Niestety, w wyniku nieprzewidzianych okoliczności musi całkowicie zmienić swoje życie. Namówiona przez przyjaciółkę, decyduje się przyjąć posadę, o której niewiele wie i wyjeżdża do urokliwego Pałacu Luizy. Park, ogród i cała okolica zachwycają kobietę, a sam budynek budzi ogromną ciekawość. Idylliczna codzienność zostaje zakłócona, gdy pojawia się ktoś jeszcze. Od tego momentu, nic nie jest, jak dawniej, a piętrzące się problemy stawiają pod znakiem zapytania przyszłość pałacu. Czy Klarze uda się ocalić wyjątkowe miejsce, w którym czeka miłość i spełniają się marzenia?
Joanna Tekieli – „Niebieski ogród”
Baśniowa opowieść, w której ożywają dawne uczucia i wychodzą na jaw sekrety z przeszłości
W niewielkim i cichym miasteczku czas wydaje się stać w miejscu. Mieszkańcy wiodą spokojne życie i wiedzą wszystko o swoich sąsiadach. Przynajmniej tak im się wydaje do chwili, gdy umiera najstarszy mieszkaniec miasta. Wówczas to wychodzą na jaw sekrety, które sprawiają, że troje ludzi zajmujących się inwentaryzacją majątku zmarłego rozpoczyna śledztwo i odkrywa niezwykłą historię miłości sprzed prawie stu lat.
Dzięki temu odkryciu wszyscy zaczynają zupełnie inaczej postrzegać mężczyznę uważanego przez nich za dziwaka i żałują, że nie próbowali wcześniej poznać jego przeszłości, która okazuje się intrygująca i burzliwa…
Jakie tajemnice skrywa w sobie stary dom i jego zaniedbany ogród.
Riikka Jäntti – „Myszonek jedzie na wycieczkę”
Jak mija Myszonkowi jesień?
Myszonek wybiera się z mamą na wycieczkę za miasto po borówki. Podróż pociągiem trwa bardzo długo, a na miejscu czeka już Dziadek Mysz, który zawiezie ich na wyspę motorówką. Po wyprawie na borówki miło jest zagrać w karty i nagrzać saunę. Wieczorem Myszonek piecze przy ognisku kiełbaskę i zachwyca się pięknem rozgwieżdżonego nieba. Jesienią tyle rzeczy wprawi go w zdziwienie!
Ciepła i humorystyczna seria książek obrazkowych o tym, co robi mała miejska mysz.
Poznajcie pełne realizmu i humoru historie o zadziornym Myszonku i jego Mamie, w których z łatwością odnajdą się dzieci i dorośli.
Joanna Szarańska – „Rzeźbiarka jesiennych mgieł”
Szczęście ma smak jesiennych owoców
Trwają przygotowania do wystawy w Zwaliskach. Maria przybywa do Granic, aby osobiście dopilnować postępu prac i wesprzeć targaną emocjami Krystynkę. Szybko odkrywa, że ekspozycja nie jest jedyną sprawą, która burzy spokój jej przyjaciółki. Kacper Kosiński nalega, by malarka ponownie zatrzymała się w jego domu. Obsypane jesiennym złotem siedlisko staje się świadkiem budzącego się między nimi uczucia. Maria nie potrafi jednak zapomnieć o przeszłości.
Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com
Grafika (tło): Olga Sułek