Kaziya – „Jak leczyć magiczne stworzenia. Dziennik medycyny magicznej #1”
W świecie, w którym magia została prawie całkowicie wyparta przez naukę, mało kto wierzy już w skuteczność zaklęć i rytuałów. Czarodziejskie receptury tracą na znaczeniu, gdyż magia nie działa na osoby, które w nią nie wierzą. W tej nowej rzeczywistości zaczyna brakować miejsca dla mitycznych stworzeń. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ziska, młoda dziewczyna pochodząca z rodziny magów, która szkoli się u doktora weterynarii. Łącząc dwa różne źródła wiedzy o leczeniu zwierząt, razem ze swoim mentorem próbują ocalić jak najwięcej niezwykłych stworzeń, które powoli odchodzą w zapomnienie.
Kōhei Horikoshi – „My Hero Academia – Akademia Bohaterów #5”
To ostatni pojedynek pierwszej rundy turnieju! Bakugo jest silnym przeciwnikiem, ale Uraraka wykazuje ogromną wolę walki. Mam nadzieję, że to będzie wspaniała potyczka. W końcu, chociaż się przyjaźnimy, jesteśmy też rywalami! Ja również zamierzam dać z siebie wszystko, by stać się tak wielkim bohaterem jak mój brat. PLUS ULTRA!
Brandon Mull – „Wojna cukierkowa”
Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się do miasteczka Colson. Zaprzyjaźnia się tam z trójką rówieśników – Trevorem, Gołębiem i Summer – i wstępuje do ich klubu poszukiwaczy przygód. W tym samym czasie przy głównej ulicy zostaje otwarty Słodki Ząbek, nowy sklep ze niezwykłymi słodyczami. Jego właścicielka, pani White, urocza staruszka, chętnie wynagradza dzieci cukierkami w zamian za drobne przysługi. Cukierki okazują się magiczne: pozwalają unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd, porażać prądem, przechodzić przez lustra albo wmawiać ludziom dowolne bzdury. Kłopot w tym, że zlecenia pani White stają się coraz bardziej podejrzane. Tymczasem w miasteczku pojawia się stary lodziarz, pan Stott. Słodkości z jego sklepu także mają niezwykłą moc. Dlaczego ci tajemniczy cukiernicy tak nagle pojawili się w Colson? Jakiego skarbu poszukują? Kim jest mężczyzna w płaszczu i fedorze, który śledzi naszych bohaterów? I przede wszystkim: komu można zaufać, a kto ma bardzo niecne zamiary?
Wisława Szymborska – „Zabawy literackie”
Frywolność, finezja i wdzięk. Literackie wyrafinowanie i stylistyczna wymyślność. Subtelne prztyczki w nos władzy i żartobliwe uwagi pod adresem przyjaciół. Brawurowe trawestacje i nonsensowne dystychy. Bogactwo zabaw literackich uprawianych przez Wisławę Szymborską niezmiennie zachwyca, zadziwia i śmieszy.
Twórczość mniej poważna Wisławy Szymborskiej po raz pierwszy w jednym tomie.
Pisywała je w różnych miejscach – w Domu Literatów na Krupniczej, w podróży samochodem lub pociągiem, podczas wakacyjnego odpoczynku w Lubomierzu. Część z nich miała już od dawna swoje nazwy – jak limeryki czy epitafia, część zyskała je nieco później – jak lepieje, moskaliki czy odwódki, część zaś pod nowymi nazwami czytelnicy poznają dopiero teraz – jak kiziostychy czy jaroszady. To, czy utwór warto zostawić, poetka sprawdzała na znajomych – jeśli się nie śmiali, lądował w koszu. Na szczęście wiele z nich przetrwało.
„Zabawy literackie” to wyjątkowy zbiór mniej poważnych utworów Wisławy Szymborskiej, który wieńczy posłowie Joanny Szczęsnej, niezrównanej znawczyni tej poezji i biografki noblistki. Ze wszystkich wesołych rymowanek, kunsztownych wersów i najrozmaitszych drobnych żartobliwości wyłania się nonsensowny i absurdalny świat stanowiący rewers twórczości wybitnej poetki, pozwalający poznać ją trochę bliżej, także prywatnie.
Małgorzata Lis – „Ulecz moje serce”
Pełna humoru, ciepła i wzruszeń opowieść o miłości, która pozwala sercom znowu bić we właściwym rytmie Gdyby apodyktyczna babcia Emilia wiedziała, czym skończy się swatanie Zosi z porządnym i dobrze ułożonym wnukiem właścicielki magla, zapewne wyjątkowo zrezygnowałaby z wtrącania się w życie swej nieco szalonej wnuczki. Okazuje się bowiem, że randka w ciemno w pijalni czekolady nie tylko zmieni życie Zosi, lecz także rozpocznie niezwykłą rewolucję w całej rodzinie Kozłowskich. Małgorzata Lis tym razem proponuje czytelnikom zabawne qui pro quo, które niespodziewanie odkrywa niezagojone wciąż rany z przeszłości i stawia zwaśnione od ćwierćwiecza rodziny przed trudną decyzją o wybaczeniu i pojednaniu. Czy miłość dwojga ludzi pochodzących z dwóch różnych światów ma szansę na powodzenie, jeśli dodatkowo obciąża ich wspomnienie bolesnych wydarzeń sprzed lat?
Jodi Ellen Malpas – „Jedna noc z księciem”
Idealny romans dla fanów Bridgertonów! Eliza Melrose zawsze ceniła swoją niezależność. Kiedy wraz z rodziną mieszkała na wsi, łatwo było się wymknąć na przejażdżkę o północy, pisać artykuły do gazety ojca i robić, co jej się żywnie podoba. A teraz, od kiedy przeprowadzili się do samego serca modnego Londynu, każdy jej ruch jest śledzony i oceniany. Co gorsza, ojciec chce, by wyszła za mąż i zajęła należne jej miejsce w społeczeństwie. Ale Eliza nie chce słyszeć o małżeństwie. Kiedy zaś nowy książę Chester wprowadza się do dawno opuszczonego domu rodzinnego po drugiej stronie placu, natychmiast uruchamia się jej dziennikarski instynkt. Czy można dawać wiarę plotkom? Czy Chester rzeczywiście mógłby okazać się mordercą swojej rodziny? Czy faktycznie jest aż tak rozpustny, jak o nim mówią? Im więcej Eliza się dowiaduje, tym bardziej rozbudza się jej ciekawość. A jej obiekt zainteresowania jest fascynującym przykładem sprzeczności: ekskluzywny i arogancki, bardzo opiekuńczy i głęboko namiętny… Ale ci, którzy tańczą zbyt blisko ognia, często sami stają w płomieniach. Gdy między dwójką bohaterów niezaprzeczalnie roznieca się ogień, jedyne pytanie brzmi: kto trzyma zapałkę?
Kimberly Brubaker Bradley – „Mocne słowa”
Najnowsza książka autorki „Wojny, która ocaliła mi życie”.
„Po pierwsze, chcę ci powiedzieć, że mnie też to spotkało. A po drugie, że zdołałam się wyleczyć. Wymagało to czasu i pracy, ale zrobiłam to. Każdy może się wyleczyć”.
Kimberly Brubaker Bradley
Dziesięcioletnia Della zawsze miała swoją starszą siostrę, Yuki. Kiedy ich mama trafiła do więzienia, Della miała Yuki. Kiedy partner mamy je przygarnął, Della miała Yuki. Kiedy ten sam mężczyzna zrobił coś okropnego, tak że musiały uciekać, Della miała Yuki. To ona jest obrończynią Delli – prawdziwą wilczycą. Tylko… kto ochroni Yuki? Może Della zbyt długo milczała o złych rzeczach. Może czas głośno o nich powiedzieć.
W tej przejmującej powieści poruszającej temat wykorzystywania seksualnego dzieci Kimberly Brubaker Bradley z wrażliwością i humorem opowiada historię dwóch sióstr połączonych miłością i traumą.
Francesca Gibbons – „Gwiezdny zegar. Za górami”
Imogen i Marie wracają przez drzwi w drzewie do zupełnie odmienionego Jaroslawia.
Miro jest królem, ale nie znosi swojej nowej roli. Anneszka nie jest już królową i… też tego nie znosi.
Usłyszawszy przepowiednię, według której ma władać najwspanialszym królestwem, Anneszka porywa Marie w przekonaniu, że dziewczynka stanowi klucz do jej spełnienia. Wyprawia się z nią za góry, a Imogen i Miro ruszają w ślad za nimi.
Ale to, co znajdą w leżącej za górami krainie, znowu wszystko zmieni. Będą musieli stawić czoła wyzwaniom, o jakich wcześniej im się nie śniło i zmierzyć się z niebezpiecznymi ludźmi. I nie tylko…
Gwiezdny zegar to porywająca, pełna napięcia i humoru trylogia fantasy, pięknie zilustrowana przez Chrisa Riddella. Za górami stanowi jej drugą część.
Brandon Mull – „Misja w Lunaparku”
Długo oczekiwane zakończenie bestsellerowego cyklu!
Chcieliście kiedyś znaleźć się w świecie ze swoich snów? Albo mieć moc zamieniania ich w rzeczywistość? Co jednak, gdyby to kto inny kradł wasze sny i powoływał je do życia?
Dzięki imponującemu arsenałowi magicznych cukierków Nate, Summer, Trevor i Gołąb pokonali już Belindę, złowieszczą właścicielkę sklepu ze słodyczami, oraz jej brata Jonasa, obłąkanego zarządcę salonu gier, który chciał przejąć kontrolę nad światem. Teraz przypuszczają, że przyjdzie im się zmierzyć z Camilą White, która do ich miasteczka sprowadziła niezwykły lunapark. Odwiedzających ciągnie, żeby tam wrócić. Goście nieraz znikają na wiele dni, a w środku nie działa żadna magia z zewnątrz.
Gdy wszystkich, którzy odwiedzili lunapark, zaczynają dręczyć dziwne sny, świat magii zderza się z rzeczywistością. Z pomocą nowego sojusznika przyjaciele muszą nauczyć się wykorzystywania magii lunaparku przeciw niemu samemu, w tym wielu nowych zaczarowanych cukierków, a także czerpania siły z własnych snów do walki z wrogiem prężnym jak nigdy dotąd.
Kira Zielińska – „Wszystkie nasze poplątane ścieżki”
O sile miłości, która nie pozwala zatonąć…
Siedemnaście lat to wydawałoby się świetny czas dla każdego młodego chłopaka. Ale Reda nie jest jak każdy młody chłopak. Dużo pracuje i czuje się już dorosły – na ojca alkoholika nie może liczyć. Warsztat samochodowy i przyjaciele są dla niego całym światem. Jedyne, o czym marzy, to wyrwać się z tego miasta. I niespodziewanie nadarza się ku temu okazja.
To miał być jeden z najpiękniejszych dni, a staje się najgorszym. Janek zostaje sam z trójką małych dzieci. Początkowo odtrąca wszelką pomoc, jednak po jakimś czasie dostrzega, że nie jest w stanie dłużej tak funkcjonować. I że musi się zmierzyć z tym, co już od paru lat od siebie odsuwał. Życie potrafi zaskoczyć: w jednej chwili rzuca w otchłań, a w drugiej daje szansę na wypłynięcie. Tylko jak zacząć od nowa? I młody chłopak, i dorosły mężczyzna będą musieli odpowiedzieć sobie na niełatwe pytania.
Wojciech Wójcik – „Bilet dla zabójcy”
W mrocznym labiryncie tajemnic W podziemiach Dworca Centralnego policjanci znajdują zwłoki mężczyzny z rozbitą czaszką. To nie pierwsze tego typu zabójstwo – w podobny sposób w ciągu ostatnich miesięcy zginęły trzy inne osoby. Zamordowanych łączy tylko jedno. Wszyscy regularnie podróżowali tym samym pociągiem relacji Działdowo-Warszawa.
Do zespołu śledczego dołącza Olga Bojko z komisariatu kolejowego policji. Wkrótce odkrywa szereg podobieństw między sposobem działania sprawcy ochrzczonego przez media mianem Trepanatora oraz innego seryjnego zabójcy z terenów kolejowych, ujętego ćwierć wieku temu. Człowiek ten przebywa obecnie w „ośrodku dla bestii” i teraz ma dla policji zaskakującą wiadomość. Tylko… czy można mu uwierzyć?
Nowym członkiem załogi feralnego pociągu zostaje Kacper Słubicki, który w rodzinnym Działdowie dorobił się opinii wyrzutka Praca na kolei ma sprawić, że stanie na nogi, ale wkrótce wszystko się komplikuje.
A Trepanator jest bliżej, niż mogłoby się wydawać…
Santa Montefiore – „Samotne brzegi”
Niezwykła powieść autorki światowych bestsellerów Santy Montefiore.
„Samotne brzegi“ to opowieść o rozdzielonej rodzinie i kobiecie, która próbuje ją scalić.
Margot Hart udaje się do Irlandii, aby spisać dzieje słynnego rodu Deverillów. Wie, że aby odkryć sekrety z przeszłości, musi porozmawiać z obecnym lordem Deverillem, zwanym JP. A jego złamać nie będzie wcale lekko. Lecz Margot jest zdeterminowana – i nie jest kobietą, której łatwo się pozbyć.
Nie spodziewa się jednak, że między nią i JP zrodzi się szczególna więź, a rodzinne scysje również ją zaangażują. Obwiniany o zadłużenie rodu, które zmusiło Deverillów do sprzedaży zamku, JP jest izolowany i podatny na zranienie. Niemniej wydaje się, że z pomocą jego przystojnego syna Colma Margot będzie w stanie ocalić ich fortunę.
Lecz czy zdoła pogodzić rodzinę, która kłóci się od wieków?
Aneta Krasińska – „Za głosem nienawiści”
Gdy szczęście miewa wysoką cenę…
Ucieczka z Warszawy na podlaską wieś otwiera nowy rozdział w życiu Luizy. Jednak kłopoty nie omijają jej nawet tam. Samotne wychowywanie syna nie jest łatwe, a szkole, w której znalazła pracę, grozi zamknięcie. Do tego nastaje pandemia, która przysparza kolejnych życiowych komplikacji. Ale Luiza ma dla kogo żyć i nie waha się ryzykować. Czy mimo wsparcia przyjaciół uda jej się osiągnąć upragnioną stabilizację i bezpieczeństwo? Czy demony przeszłości wreszcie zostaną pokonane i usuną się w cień?
Grażyna Wasilewicz – „Gdy dorosnę, będę… Książeczka z lusterkiem dla dziewczynki”
Dzieci myślą o tym, kim będą, gdy dorosną. Jak spełnić ich marzenia? Na stronach tej książeczki przedstawione są postacie wykonujące różne zawody. Gdy twarz dziecka odbija się w dołączonym do książki lusterkach, może ono zobaczyć siebie jako weterynarkę, tancerkę, policjantkę, fryzjerkę i nauczycielkę. Wspaniała zabawa interaktywna połączona z poszerzeniem wiedzy na temat ciekawych dla dziecka zawodów.
Magdalena Krauze – „Ostatnia wiadomość”
Jagoda i Przemek przez lata tworzyli idealną parę. Jednak gdy dzieci opuściły rodzinne gniazdo, ich małżeństwo zaczęło tracić blask. Jagoda czuje się odtrącona, a jej mąż coraz więcej czasu poświęca na nowe pasje.
Jagoda stara się przywrócić iskrę w swoim związku. Kiedy jednak żadne próby zbliżenia się do męża nie przynoszą skutku, razem z przyjaciółką zapisuje się na kurs krav magi. Trenerem okazuje się dawny znajomy Renaty, Jacek.
Wtedy wszystko się zmienia… Podsłuchana przypadkiem rozmowa Przemka z tajemniczym mężczyzną wywraca świat Jagody do góry nogami. Kobieta staje przed dylematem: czy warto walczyć o gasnące uczucie, które kiedyś skrzyło gorącym płomieniem?
Poruszająca opowieść o miłości, zdradzie, poświęceniach i próbach odbudowania tego, co zostało utracone. Ostatnia wiadomość wciąga w wir emocji i skomplikowanych relacji, zadając pytanie o to, czy miłość przetrwa nawet najtrudniejsze chwile.
Anna Kamińska – „Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu”
Biografia giganta polskiego rocka!
To on rozpalał na scenie muzyków Maanamu i kreował zespół legendę, mimo że pozostawał w cieniu. Bez Marka Jackowskiego – tak samo jak bez Kory – nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj.
Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii, wzięła tym razem na warsztat życiorys jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki: Marka Jackowskiego – założyciela i lidera Maanamu, wieloletniego męża i partnera artystycznego Kory, kompozytora i gitarzysty.
Oto reportersko-biograficzna historia wędrowca – chłopca z warmińskiej wioski, który wyruszył na podbój świata, a jego szlak wiódł przez krakowską Piwnicę pod Baranami, zespoły Anawa i Osjan po gigantyczny sukces z Maanamem, za który przyszło mu jednak zapłacić bardzo wysoką cenę. Biografia Marka Jackowskiego to nie tylko success story prawdziwego rockmana i wybitnego twórcy muzyki, ale również opowieść o Marku jako mężu i ojcu, a wreszcie dramatyczna historia człowieka głęboko skrzywdzonego, zmagającego się z uzależnieniami, poszukującego domu, bliskości i wewnętrznego spokoju.
Grażyna Wasilewicz – „Gdy dorosnę, będę… Książeczka z lusterkiem dla chłopca”
Dzieci myślą o tym, kim będą, gdy dorosną. Jak spełnić ich marzenia? Na stronach tej książeczki przedstawione są postacie wykonujące różne zawody. Gdy twarz dziecka odbija się w dołączonym do książki lusterkach, może ono zobaczyć siebie jako strażaka, astronautę, budowniczego, rolnika i kucharza. Wspaniała zabawa interaktywna połączona z poszerzeniem wiedzy na temat ciekawych dla dziecka zawodów.
Bernard Werber – „Proroctwo pszczół”
René Toledano, profesor historii na Sorbonie, praktykuje regresyjną hipnozę, dzięki której może podróżować w czasie. W trakcie jednej z podróży trafia w przyszłość, przerażającą i zatrważającą. Ludzkość jest skazana na zagładę, wszechobecny głód i zamęt pogłębiają strach, a nad światem krąży widmo wojny. A to wszystko przez wyginięcie pszczół…
René dowiaduje się o tajemniczej przepowiedni – księdze zapisanej przez jednego z templariuszy – która ma pomóc zmienić losy świata. Rozpoczyna się podróż pełna niebezpieczeństw. Toledano, przemierzając epoki i kontynenty, musi wykazać się niezwykłą odwagą i pokonać wszelkie przeciwności.
Czy uda mu się nadać nowy bieg historii, a tym samym uratować zarówno ludzkość, jak i pszczoły?
Opisy i okładki książek pochodzą ze stron: lubimyczytać.pl i empik.com
Grafika: Olga Sułek