Witaj na stronie GOK Końskowola   Click to listen highlighted text! Witaj na stronie GOK Końskowola

Astrid Lindgren – „Emil i ciasto na kluski”

Biedny Emil! Że też zawsze, kiedy chce zrobić dobry uczynek, wychodzi mu z tego psota. Bo cóż jest winien temu, że tatuś wdepnął w zastawioną przez niego pułapkę na myszy? Albo że ciasto na kluski zaczyna fruwać, gdy tylko w pobliżu znajdzie się tatuś?
Opowiadanie o słynnym Emilu za Smalandii wydane w formie kolorowej książki obrazkowej, z niezwykle zabawnymi ilustracjami Björna Berga, którego do stworzenia wizerunku Emila wybrała sama Astrid Lindgren.

Wojciech Krzysztof Szalkiewicz – „Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja”

Mikołaj Kopernik to postać niezwykle istotna w dziejach Warmii. Wybitny astronom, poza wszechstronnymi – jak przystało na człowieka renesansu – zainteresowaniami, pełnił odpowiedzialne funkcje z ramienia kapituły warmińskiej. Będąc administratorem dóbr kapitulnych, musiał zmierzyć się z przygotowaniami do obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Ten epizod stanowi główny wątek rozważań zawartych w tej książce.
W popularno-naukowej formule przypomina rolę Kopernika podczas ostatniej wojny z zakonem krzyżackim, nie stroniąc od przywołania powszechnie funkcjonujących mitów. Narracje uzupełnia bogaty materiał ilustracyjny, a całość stanowi kolejną cegiełkę w obfitym dorobku piśmienniczym dotyczącym Wielkiego Astronoma.

Holly Black – „Księga nocy”

Fantasmagoryczny mroczny świat zdrady i spisków, w którym grasuje bezwzględny potwór kradnący cienie!
Nie ma takiego zamka, którego Charlie Hall nie potrafiłaby otworzyć. Ani księgi, której nie zdołałaby ukraść. Ani błędnej decyzji, jakiej by nie podjęła.
Dawniej wysługiwała się umbromantom, czyli magom nakazującym cieniom zaglądać do zamkniętych pokoi, dusić ludzi we śnie i czynić jeszcze potworniejsze rzeczy.
Umbromanci zazdrośnie strzegą swoich sekretów, powstał nawet z tego powodu specyficzny czarny rynek grimoire’ów. Aby wejść w posiadanie tajemnej wiedzy innych magów, potrzebują takiej dziewczyny, jak Charlie.
Charlie próbuje się odciąć od dawnych błędów, ale jako barmanka w nocnym klubie wciąż porusza się w kręgach zdecydowanie zbyt bliskich mrocznego półświatka.
Jednocześnie jej siostra rozpaczliwie pożąda magii, zaś pozbawiony cienia i prawdopodobnie duszy chłopak Charlie znika bez śladu.
Kiedy powracają upiory przeszłości, Charlie na powrót schodzi do budzącego grozę świata mordu i fałszu.
Teraz Charlie musi się zmagać z sobowtórami, szalonymi miliarderami, umbromancją oraz ludźmi, których kocha najbardziej na całym świecie. Stawką jest przetrwanie oraz sekret, który daje władzę nad światem cieni.

Zofia Kossak – „Krzyżowcy, tom 1 i 2”

„Krzyżowcy” to pierwsza, składająca się z czterech tomów, część trylogii opowiadającej o wyprawach krzyżowych. Akcja powieści zaczyna się w Polsce w 1095 roku, a kończy wyzwoleniem Jerozolimy i odzyskaniem Grobu Świętego. Wyprawy krzyżowe to fascynujący dla dzisiejszego czytelnika splot czynów chwalebnych i pospolitych zbrodni, mieszanka cnót rycerskich i drobnych nikczemności, mozaika ludzkich charakterów i nieokiełznanych namiętności. Wybitna polska autorka w klasycznej powieści historycznej opisuje konfrontację rozpadającej się feudalnej Europy ze światem islamu: jego duchowością, obyczajem i kulturą.

Celeste Ng – „Nasze zaginione serca”

Niezwykle poruszająca opowieść o świecie, w którym książki zakazywane są z przyczyn rasowych. To także przejmująca historia o niepohamowanej sile miłości między matką a dzieckiem w społeczeństwie pochłoniętym strachem.
„Nasze zaginione serca” to historia o tym, jak pozornie cywilizowane społeczności mogą ignorować najbardziej dotkliwą niesprawiedliwość. To powieść o sile i ograniczeniach kultury w kreowaniu zmian społecznych, o dziedzictwie, które zastajemy, i lekcjach, które przekazujemy naszym dzieciom, a także o tym, jak każdy z nas może przetrwać z nietkniętym sercem w świecie pełnym podziałów.
12-letni Bird mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wiedzie spokojne życie u boku kochającego, ale pogrążonego w depresji ojca, który pracuje w uniwersyteckiej bibliotece. Matka Birda, chińsko-amerykańska poetka, opuściła rodzinę, gdy miał dziewięć lat.
Pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego w kraju obowiązuje ustawa o nazwie PACT. W rezultacie książki napisane przez Azjatów o Amerykanach są zakazane i przerabiane na papier toaletowy. Poczta jest inwigilowana przez rząd, a przestępstwa z nienawiści wobec Amerykanów pochodzenia azjatyckiego są ignorowane, a nawet aprobowane.
Kiedy Bird otrzymuje pewien tajemniczy list zawierający zaszyfrowany rysunek, zostaje wciągnięty w poszukiwania matki. Chłopiec szybko wejdzie do podziemia działalności bibliotekarzy, pozna historie dzieci zabranych rodzicom i wreszcie trafi do Nowego Jorku, gdzie jego akt sprzeciwu może być początkiem tak potrzebnej zmiany.

Astrid Lindgren – „Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze”

Na piąte urodziny Lotta dostaje dużo wspaniałych prezentów, ale niestety nie ma wśród nich roweru… To wielki zawód! Lotta nie chce już patrzeć na swój trzykołowy rowerek, Lotta chce mieć prawdziwy duży rower, taki jaki mają Jonas i Mia-Maria! Jest tak rozżalona, że wykrada z szopy cioci Berg stary rower i udaje, że potrafi na nim jeździć. Rower jest jednak dla niej zdecydowanie za duży, a ulica Awanturników zdecydowanie za stroma…

Jenny Han – „Zawsze i na zawsze. Chłopcy. Tom 3”

Kontynuacja historii znanej z filmu Netflixa “Do wszystkich chłopców, których kochałam”.
“Zawsze i na zawsze” to finałowy tom z cyklu “Chłopcy”, wieńczący najbardziej romantyczną historię pierwszej miłości.
Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które polubiły poprzednie części lub wspomnianą ekranizację. Po książkę powinni sięgnąć też amatorzy dobrze napisanych, lekkich, ale i realistycznych opowieści o nastolatkach i pierwszych romansach. Powieść opowiada dalsze losy poznanej w pierwszej i drugiej części Lary Jean.
Na Larę Jean i jej chłopaka Petera Kavinskiego czyhają przeciwności losu. Dopadają ich wątpliwości i nie są pewni przyszłości swojego związku. Nie wiedzą, czy z każdą miłością tak jest. A może pierwsza miłość jest nazywana pierwszą, bo kiedyś na pewno się skończy i pojawi się następna? Czy ich relację czeka nieuchronny koniec?
Bohaterowie właśnie kończą liceum, a co za tym idzie, czeka ich podjęcie wielu ważnych życiowych decyzji. Prawdopodobnie będą musieli się rozdzielić. Może Lara pójdzie w ślady swojej starszej siostry Margot i po prostu zerwie z chłopakiem przed wyjazdem na studia? Na to liczy mama Petera, która nie chce, by jej syn zmarnował szansę na sukces w dorosłym życiu. Jednym słowem – ostatni rok szkolny będzie dla Lary Jean rokiem pełnym wrażeń. Będzie musiała zdecydować, czy w jej życiu jest miejsce na pierwszą młodzieńczą miłość.

Santa Montefiore – „Morze utraconej miłości”

Celestria Montague ma młodość, urodę, majątek, arystokratyczne korzenie i tłumy wielbicieli. Zagadkowe samobójstwo ojca, człowieka z pozoru szczęśliwego, burzy dotychczasowy porządek jej życia. Próbując dojść prawdy, Celestria dociera z Anglii na malownicze włoskie południe. I tam spotyka Hamisha: pierwszego mężczyznę, który nie poddaje się jej urokowi, artystę zamkniętego w sobie po śmierci ukochanej żony. Wydaje się, że oboje mogą sobie nawzajem pomóc, i wydaje się też, że wcale tego nie chcą… Nastrojowa historia wielkiej namiętności, zdrady i rodzinnej tajemnicy. Santa Montefiore znowu tworzy niezapomnianych bohaterów, których losy rozgrywają się na tle wspaniałych krajobrazów. „”Morze utraconej miłości”” to fascynująca opowieść o zdradzie, uporze i miłości.

Astrid Lindgren – „Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”

Lotta z ulicy Awanturników tyle potrafi! Gwizdać i pomagać chorym ludziom, i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat.
No, może czasem coś jej się pomyli i na przykład Nisiek wyląduje w śmietniku… Ale za to, kiedy Jonas i Mia-Maria rozpaczają, że na święta nie będzie choinki, bo zabrakło ich w całym mieście – Lotta dokonuje rzeczy niemożliwej!
Nowe opowiadanie o Lotcie, wcześniej w Polsce niepublikowane, z kolorowymi zimowymi ilustracjami Ilon Wikland.

Krystyna Mirek – „Kolor róż”

Czasami los wiedzie do miłości krętymi ścieżkami.
Julianna to mądra i piękna panna za szlacheckiego rodu. Dominik również pochodzi z zamożnej rodziny, ale los wygnał go daleko od domu, do dworu ojca Julianny, gdzie najął się jako parobek. Tych dwoje – wbrew wszystkiemu – łączy coraz więcej.
Chętnych do ręki panienki Julianny nie brakuje, ale jej nie spieszy się do zamążpójścia. Okoliczni mieszkańcy, chłopi i służba snują domysły, dlaczego tak jest. Coraz bardziej zniecierpliwiony zachowaniem córki i krążącymi plotkami ojciec Julianny postanawia wydać ją za mąż. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dziewczyna wcale nie marzy o małżeńskim życiu, pragnie pomagać ludziom, leczyć ich, tak jak robiła to jej babcia.
Najbardziej zawzięty konkurent do ręki Julianny posuwa się do desperackich kroków, ale coraz bardziej zauroczony panienką Dominik ratuje ją z opresji. Podobnie czyni wówczas, gdy na szwank zostaje wystawiony honor dziewczyny – co prowadzi obydwoje do… ołtarza.
Saga dworska to opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku, o uczuciu rodzącym się wbrew losowi, a także o przeszłości, która powraca w najbardziej nieoczekiwanych chwilach.
Inne czasy, stroje, obyczaje i wyzwania. Jednak marzenia o prawdziwej miłości wciąż takie same.

Dana Simpson – „Fibi i Jednorożec. Czapki z głów. Tom 7”

Siódmy tom wesołej i mądrej opowieści o dziewczynce Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold Niebiańskie Chrapy. Marigold to nie tylko istota o magicznych zdolnościach, ale też autorka publikacji naukowych, w tym pracy na temat wyższości migotania nad połyskiwaniem! Jakby tego było mało, za pomocą jej rogu można połączyć się z internetem. Czapki z głów!
W tym zbiorze krótkich opowieści o miłej nerdce Fibi i jej nieparzystokopytnej przyjaciółce zobaczymy, jak nasze bohaterki zostały szkolnymi szychami, jakie kostiumy założyły na kolejne przyjęcie halloweenowe i co sprawiło, że jeszcze bardziej doceniły siłę łączącej ich przyjaźni.

Izabela Janiszewska – „Ludzie z mgły”

Nie każdy, kto zbłądził we mgle,
odnajdzie drogę do domu.
Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach. Potęguje go świadomość, że nie jest pierwszą nastolatką, która weszła w unoszącą się nad łąkami biel i przepadła bez śladu. Co stało się z dziewczyną? I czy wróci, skoro inni przed nią zaginęli bez wieści?
Niepokój narasta, gdy dwa miesiące później z mlecznych oparów wyłania się mężczyzna. Nie wie, kim jest, skąd się tam wziął ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik Alicji.
Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów.
Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca?
Izabela Janiszewska wciąga czytelnika w głąb przyprawiającej o dreszcze intrygi.

 

 

Opisy i okładki książek pochodzą ze strony lubimyczytać.pl

Tło grafiki: freepik.com

Skip to content Click to listen highlighted text!