GMINA KOŃSKOWOLA NA DOŻYNKACH POWIATOWYCH 2017

Tradycyjnie w ostatni weekend ósmego miesiąca roku obchodziliśmy Dożynki Powiatowe. Tegoroczne święto rolników odbyło się w Gołębiu, 26 i 27 sierpnia br. W sobotnie przedpołudnie zorganizowano Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, w których uczestniczyło 13 drużyn – 11 męskich i 3 żeńskie. Reprezentantem Gminy Końskowola była jednostka OSP z Pożoga. Natomiast w niedzielę, po uroczystej mszy św. w gołębskim kościele, miała miejsce dalsza część obchodów.

 K7G4821

Podczas Święta Plonów mieszkańcy i goście odwiedzający Gołąb mogli podziwiać prezentacje lokalnych zespołów muzycznych z poszczególnych gmin powiatu puławskiego. Na scenie wystąpili: „Aplauz” z Gołębia, Kapela Nałęczowska, Kazimierska Kapela „Zgoda”, ,,ARIADNY'' z Wąwolnicy, „Żyrzyniaczek Ci ja”, artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, Gminny Chór „Jubilat” z Baranowa, Kabaret „Wydrwigrosz” z Markuszowa, „Promienie” oraz „Rosa” z Janowca, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, Weronika Kubiś z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, „Śpiewające Seniorki” z Gołębia. Nasi reprezentanci – Końskowolska Kapela Ludowa - dali fenomenalny występ – nie tylko od strony muzycznej, ale również poprzez świetną grę aktorską. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami, nie zabrakło także gratulacji po zejściu ze sceny.

 K7G4554 K7G4655

Obok bochenka chleba najważniejszym symbolem dożynek jest wieniec żniwny, symbol płodów ziemi i zebranych plonów. Podczas uroczystości prezentowano przepiękne konstrukcje ze zbóż, wśród nich znalazły się wieńce przygotowane przez Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Gminy Końskowola „Róża”, a także Stowarzyszenia Aktywna Wieś Witowice.

Na scenie uhonorowano wyróżniających się rolników Ziemi Puławskiej. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, odznaczenia zasłużonych dla rolnictwa oraz nagrody rzeczowe. Odznakę honorową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymała Krystyna Kozak z Sielc, która prowadzi gospodarstwo rolne o profilu produkcji mlecznej. Starosta Puławski przyznał również nagrody rolknikom z poszczególnych gmin powiatu puławskiego - z Gminy Końskowola wyrózniony został Jacek Borucki z Sielc, który prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w hodowlii trzody chlewnej.

 K7G4579

 K7G4779

Podczas imprezy można było obejrzeć stoiska z lokalnymi specjałami oraz twórczością artystyczną. Na uczestników czekały także stoiska informacyjne różnych instytucji jak np. LODR w Końskowoli, ARiMR, PCPR czy KRUS. Stoisko reprezentujące naszą gminę było zasługą pań z Akademii Rozwoju Kobiet Aktywnych „Arka” z Sielc. Nie zabrakło zabaw i konkursów zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Popularnością cieszyły się przeprowadzone konkursy: wieńców, stoisk, twórczości ludowej, sołtysów, plastyczny.

 K7G4762

W konkursie sołtysów do rywalizacji stanęło dziewięć par, a Gminę Końskowola reprezentowali: Jadwiga Jóźwicka z Chrząchówka oraz Henryk Adamczyk ze Starej Wsi. Uczestnicy wesołej rywalizacji mieli za zadanie skonstruować drabinę czy rozpalić ognisko bez użycia zapałek. Nasi reprezentanci okazali się zgranym zespołem i zdobyli pierwsze miejsce!

 K7G4844

Podczas Dożynek Powiatowych tradycyjnie odbył się konkurs twórczości ludowej, w którym doceniono prace Krystyny Koter z Rud (kategoria sztuka użytkowa) oraz Renaty Sałęgi z Młynek (kategoria malarstwo), przyznając paniom 1 miejsca. Ponadto swoje prace zgłosili: Joanna Kłopot z Końskowoli (kat. malarstwo), Aneta Tarkowska ze Stoku (kat. sztuka użytkowa) oraz Maria Tuźnik ze Stok-Zażuk (kat. plastyka obrzędowa).
Młodzi artyści uczęszczający na zajęcia Elżbiety Urbanek w GOK, którzy brali w konkursie pt. „Jak widzę pracę rolnika?”, zdobyli cenne nagrody. W konkursie plastycznym dla dzieci, w kategorii 6-9 lat, dzieci z naszej gminy zdobyły całe podium. Pierwsze miejsce otrzymał Krzysztof Legieć, drugie uzyskał Paweł Legieć, a jako trzeci na podium stanął Filip Polak. W starszej grupie wiekowej drugie miejsce otrzymała Zuzanna Jędrak.

Dożynki Powiatowe tradycyjnie obfitowały w ciekawe występy i inicjatywy. Dziękujemy wszystkim osobom, które reprezentowały Gminę Końskowola podczas tegorocznych obchodów w Gołębiu.

 

Udostępnij

Copyright © 2013-2014 by Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli                                                                                                                                                                          Designed by