Echo Końskowoli

Miesięcznik społeczno – kulturalny „Echo Końskowoli” wydawany jest przez Gminny Ośrodek Kultury od 1994 roku. Na przestrzeni lat do powstawania kolejnych numerów magazynu przyczyniło się wiele osób, a nad całokształtem „Echa” niezmiennie od początku jego istnienia czuwała redaktor naczelna i twórczyni pisma -  Bożenna Furtak. Obecnie funkcję tę pełni Agnieszka Brzozowska. Do zespołu redakcyjnego należą również:  Teresa Orłowska, Teresa Dymek, Elżbieta Urbanek, Krzysztof Kosmala. Pismo przywołuje aktualne wydarzenia z życia gminy, relacjonuje imprezy kulturalne, promuje rodzimych twórców, jak również porusza tematy bardziej ogólne. Obecnie posiada ono stałe rubryki  informacyjne, czyli: „Wiadomości z Pożowskiej” , „Sport w gminie”, „Kącik gimnazjalisty”,  „Biblioteka proponuje” oraz „Z żałobnej karty”. W piśmie pojawiają się również artykuły historyczne - dotyczące przeszłości naszego regionu, autorstwa dra Przemysława Pytlaka, a także dotykające trudnych i często bulwersujących zawiłości historii rozważania pana Jana Białowąsa. Stałymi współpracownikami redakcji są także Agnieszka Franczak - Pać, Małgorzata Szpyra, Tomasz Owczarz. Większość Czytelników, pytanych o ich preferencje dotyczące tematyki pisma, z łezką w oku i uśmiechem na ustach wspomina jednak dawną rubrykę „Z notatnika komendanta Zdzicha”. Oto fragment jednego z artykułów ze słynnego cyklu:

W dniu 20 listopada 1994 r. tuż po północy w niedzielę w m. Końskowola przy barze „BAJKA” jeden z mieszkańców zamiast świętować i bawić się na dyskotece, rozpoczął wcześnie pracę dokonując włamania do samochodu fiat 126P przez wybicie szyby bocznej, z którego zabrał cztery kurtki o łącznej wartości 6,000,000 zł na szkodę czterech osób. Jedną kurtkę ukrył w węglu, prawdopodobnie przed molami, która zachowała się w całości. Po paru dniach został zdemaskowany i tymczasowo aresztowany przez Prokuratora Rejonowego w Puławach. Był już też poszukiwany listem gończym przez Prokuratora Rejonowego w Lublinie, za poważniejsze przestępstwo. Grozi mu kara od 3 do 10 lat pozbawienia wolności. Jak wynika z powyższego praca nocą, w święto i na czarno nie opłaca się.

„Echo Końskowoli” nr 5 grudzień 1994 rok.